VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vajgar přišel o polovinu dotací

Jindřichův Hradec – Když před necelým měsícem neschválilo jindřichohradecké zastupitelstvo kvůli rozporům v mládežnickém hokeji sportovní dotace, stála většina klubů ve městě na pokraji těžkých finančních problémů.

25.4.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: František Géla

Středeční jednání na Střelnici proto očekávali činovníci oddílů, sportovci i veřejnost se značným napětím a všichni věřili, že dojde ke zdárnému rozuzlení patové situace.
Již čtvrt hodiny před zahájením schůze netrpělivě přešlapovali před jednacím sálem nejen hokejisté a rodiče hráčů z nově založeného spolku, ale i sportovci a funkcionáři z různých organizací.
Jen ze současného vedení KLH Vajgar, které hraje v celém dramatu klíčovou úlohu, nepřišel nikdo…
Očekávaný bod programu šel na řadu hned v samotném začátku jednání. Místostarosta Bohumil Komínek přečetl důvodovou zprávu, v níž objasnil klíč, podle něhož rada přehodnotila původně navržené dotační částky. Ty, které radní předložili ke schválení nyní, představují průměrný příspěvek za poslední tři roky. Pro diskutovaný Vajgar by se tak v městském rozpočtu našlo 1,5 milionu korun. Navíc místostarosta požádal zastupitele, aby upravený návrh pokud možno nerozporovali.
„Můžeme se bavit o tom, že zde má vzniknout nějaký nový klub. Ale abychom jej mohli dotovat, musel by vykázat činnost už v minulém roce," narazil Bohumil Komínek na úmysl části členské základny mládežnického Vajgaru osamostatnit se a pokračovat pod hlavičkou nového sdružení.
Jako první se do diskuze přihlásil Vladislav Svoboda, který reprezentuje právě toto křídlo rodičů mladých hokejistů a upozornil na to, že k registraci nového subjektu už došlo a přešlo do něj na sedm desítek dětí.
Vystoupení Vladislava Svobody ovšem vrhlo na celou situaci nové světlo. Původní hokejový klub totiž takto přišel o téměř polovinu své deklarované členské základny a bylo by tedy krajně neetické, aby pobíral dotace i na hráče, kteří již nehájí jeho barvy, neúčastní se tréninků, zápasů ani turnajů.
„Původní sdružení opustilo už 41 procent dětí. Žádám vás proto, když došlo k tak masivnímu odchodu, abyste vzali tuto věc v potaz," apeloval Vladislav Svoboda na zastupitele.
Ve stejném duchu promluvili ke shromáždění i trenéři a bývalí hokejoví internacionálové Vladimír Domin a Petr Šachl. „Mě velmi mrzí, kam až to zašlo a jsem touto situací zklamaný, ale je to následek arogance vedení KLH Vajgar, které nebylo ochotné vést jakýkoliv dialog," podotkl Petr Šachl. Oba hokejisté se také omluvili ostatním sportovcům ve městě, kteří již měsíc marně čekají na dotace.
Jak se co možná nejelegantněji se vším vypořádat nakonec navrhl předseda finančního výboru hradeckého zastupitelstva Jaroslav Beran, který přednesl stanovisko, na němž se den předem shodl celý výbor napříč politickým spektrem. Doporučil oddělit v usnesení hokejisty od ostatních klubů, jimž by zastupitelé schválili příspěvek v navržené výši. KLH Vajgar by z původní sumy 1,5 milionu byla přiřknuta pouze polovina. Zbytek peněz by město přesunulo do rezervy, která má být rozdělená až po vyjasnění členské základny obou sdružení.
„Tato částka zatím bohatě pokryje dluhy za pronájem ledu. My bychom se měli řídit kromě legislativy i dobrými mravy a peníze dát tam, kde opravdu ty děti hrají," zdůvodnil takové řešení Jaroslav Beran. Tento názor se setkal i s pochopením zastupitelů, kteří jej drtivou většinou schválili. Jejich postoj následně ocenil hokejový trenér Petr Šachl. „Jsem rád, že rozhodli hlavně v zájmu dětí," kvitoval.
Naopak manažer mládeže KLH Vajgar Jozef Kohút spokojený není: „Z rozhodnutí jsem zklamaný. Zastupitelé neměli žádný důvod nám dotaci krátit. I v minulých letech jsme vždy všechno řádně vyúčtovali a peníze použili jen v souladu s pravidly," tvrdí manažer.  

Autor: Milan Soldán

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Staroměstské slavnosti pod Landštejnem patří mezi vyhledávané letní akci.
7

V podhradí chystají slavnosti

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Kabelky a knížky sbíráme až do konce prázdnin

Jindřichohradecko – Na sedmi sběrných místech stále čekáme na vaše dary do Kabelkového veletrhu.

Třeboň čeká unikátní koncert

Třeboň – Jedinečný koncert se chystá na sobotu v třeboňském kostele Panny Marie Královny a sv. Jiljí. Vystoupí tady pražský sbor Spektrum.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení