VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedro neničí jen lidi, trápí i přírodu

Jindřichohradecko – Zelené trávníky žloutnou a doslova se začínají ztrácet před očima a kdo na zahrádce nemá vodu na zalévání, tomu zůstávají jen oči pro pláč.

23.7.2013
SDÍLEJ:

Benátská noc na plovárně v J. Hradci.Foto: Josef Böhm

Česko po povodních svírá mimořádné období sucha a veder.

Podle známého zahrádkáře Ladislava Zahradníka z Radouňky se nyní záhony se zeleninou bez závlahy neobejdou.

„Začínají chřadnout brambory a stagnují v růstu. Poznamenané jsou i další plodiny. Ovocné stromy sice mají hlubší kořeny, ale přesto je dobré jim přidávat vláhu a hnojení. Když sucho bude pokračovat, tak ovocné stromy, které mají na Hradecku silnou násadu plodů, opadají nebo zůstanou jen nestandardní velmi malé plody," naznačuje nepříjemný vývoj Ladislav Zahradník.

Právě zalévání zahrádek, mytí aut či napouštění bazénů může být v těchto dnech považováno za plýtvání. Na Jindřichohradecku ale obecně kolaps zásobování pitnou vodou podle mluvčí společnosti Čevak Jitky Kramářové nehrozí: „Hladiny spodních vod jsou po vydatných deštích v červnu na dostatečné úrovni,  další vývoj bude záležet na počasí a srážkovém úhrnu v nejbližších týdnech."

Samostatnou kapitolou v parných dnech  je ochrana zdraví. Je důležité zabránit kolapsu organismu. Podle vedoucí záchranné služby v Dačicích Ladislavy Fabešové sice zatím žádný dramatický nárůst kolapsů z horka nezaznamenali, nicméně lidé by v takových dnech měli dodržovat spíše klidový režim. „Měli by se vyvarovat přílišné aktivity, přes poledne by ven neměly chodit vůbec především děti. Neměli by přeceňovat své síly," radí dačická lékařka, podle které mívají největší problémy cyklisté, kteří přijíždí na dovolenou.

Například v dětském táboře  jindřichohradecké 1. základní školy na Osice mají podle vedoucí Lenky Hrubé program parným dnům uzpůsobený a zatím žádné zdravotní problémy nezaznamenali. „Jednak díky tomu, že je náš tábor obklopený lesy, tak je zde stabilně o něco nižší teplota, než v rozpáleném městě. Hodně máme hry v lese, každý den koupání, v rybníku je pořád ještě čistá voda, odpoledne už je ve stínu i hřiště," říká Lenka Hrubá.

Lidé za horkých dnů hledají osvěžení kdekoli. Také jindřichohradecká plovárna na břehu rybníku Vajgar je v těchto dnech v obležení koupáníchtivých návštěvníků. „Lidí sem chodí opravdu hodně, ten posun oproti loňské sezóně je poměrně výrazný," říká provozovatel městské plovárny Stanislav Fiedler. Na hradeckou plovárnu chodí především stálá klientela, ale po víkendové Benátské noci si sem hned druhý den našla cestu celá řada nových návštěvníků. „Vidím tu teď spousty nových tváří, mnozí z nich ani netušili, že v Hradci takováhle  záležitost existuje," dodává Stanislav Fiedler. Kvalitu vody ve Vajgaru sice Krajská hygienická stanice neměří, ale koupající se lidé mají možnost ihned použít sprchy s pitnou vodou přímo na břehu.

Jak vyplývá z informací Františka Kotrby z českobudějovické hygienické stanice, voda vhodná ke koupání je v současné době v rybníku Hejtman. „Ve Staňkovském rybníku byla kvalita vody tentokrát hodnocena stupněm tři. Důvodem je mírná pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů  u některých vnímavých jedinců, a proto se po koupání ve Staňkovském rybníku doporučuje osprchovat se čistou vodou," uvedl František Kotrba.

Při koupání je ale nutné dodržovat určitá bezpečností opatření. Podle dačické lékařky Ladislavy Fabešové by se lidé především v těchto horkých dnech měli vyvarovat rychlému vstupu  do vody. „Neměli by tam skákat přehřátí a uřícení, navíc vůbec ne po hlavě a tam, kde to neznají," dodala.

Jsou ale lidé, kteří si v těchto dnech i libují, jako například Jana Černochová z Nového Bozděchova: „Já jsem strašně teplomilný člověk, takže jsem za teplíčko vždy ráda. Jen mi trochu vadí v rozpáleném autě cestou z práce. Ale tam máme pořád spíš zimu, takže jsem vděčná, když je léto a teplo, jak má být a užívám si ho."

(nov, jop)

A co vy, jak snášíte současná vedra, máte nějaký recept, jak přežít třeba v zaměstnání? Napište nám: lenka.novotna@denik.cz

Autor: Redakce

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nováček z Klikova získal prvotřídní posilu v podobě Tomáše Maxy (vpravo), který do Blesku přestoupil z Třeboně.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení