VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda opadává, škody jdou do milionů

Prachaticko - Minimálně dva miliony je škoda při povodních napáchaná na lesních cestách v majetku prachatických městských lesů.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Strunkovičtí uklízejí po velké vodě.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

„Jedná se o poničené cesty na Černé Hoře, za Lázněmi sv. Markéty a u fefrovských rybníků,“ přiblížil, co všechno napáchala velká voda v předchozích dnech, jednatel společnosti František Štěrba. Dodal, že informace o tom, že by měly prasknout fefrovské rybníky, je rozhodně zcestná.

„Ty jen tak neprasknou. Jen jsme museli usměrnit vodu, aby odtékala odtokovou stokou. Provizorně jsme opravili porušené nápustě a v létě, až bude méně vody, je zcela opravíme,“ poznamenal.

Rozsáhlejší sesuv půdy byl hlášen v pondělí z obce Zálezly, z místní části Kovanín. „Část svahu se zde sesunula na silnici a rodinný dům. Na místo zásahu bylo nutné povolat nejen hasiče s technikou běžně používanou při zásahu, ale i hasiče se speciální těžkou technikou. Zde byla opět využita jednotka Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, která touto technikou disponuje a v současné době již na Prachaticku zasahuje,“ informovala za Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje Jana Neškodná.
Speciální těžkou techniku bylo nutné nasadit na odstraňování naplavených stromů z potoka v Bohumilicích. Stromy byly vzpříčeny v řece a hrozilo, že při dalších deštích se mohou uvolnit a následně způsobit škody.

Do celého tábořiště na Soumarském mostě se v předchozích dnech vylila Vltava. Turisté proto samozřejmě z tábořiště odjeli. „Už nyní máme ale nasmlouvané tábory a různé zájezdy, a tak dostanou tito, co mají rezervaci, možnost, aby si přednostně vybrali chatky, v nichž budou bydlet. Některé níže položené nám totiž zaplavila voda. Škody zatím spočítané nemáme, v roce 2002 byly asi sto tisíc, letos ale budou vyšší,“ řekl za provozovatele tábořiště Zdeněk Oubrecht.

Na majetku města Prachatice se škody vyšplhají do milionů korun. Povodňová komise zasedá denně, také včera se její členové sešli. „Hladina v Prachaticích je mimo první stupeň, nyní vyhodnocujeme, jaké jsou škody, jak fungovala protipovodňová opatření a jaké formy pomoci můžeme nabídnout. Stav nebezpečí trvá až do 18. července. Do včerejšího dne bylo na dávkách okamžité pomoci vyplaceno sedm set tisíc korun, a to obyvatelům z celé spádové oblasti, tedy i ze Strunkovic nad Blanicí a Husinci,“ přiblížil starosta Prachatic Jan Bauer a dodal, že opět se ukazuje, jako dokáží být lidé vzájemně solidární.

S přispěním Leony Fröhlichové

Autor: Iva Landgráfová

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení