VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby: Kdyby v politice neplatí

Jižní Čechy – Celkový počet hlasů pro každou stranu se pro dělbu mandátů totiž postupně dělí 1, 2, 3, 4 atd., dělence se seřadí a prvních třináct bere křeslo.

31.5.2010
SDÍLEJ:

Mezi prvními na přebíracím místě v Třeboni byli zástupci z Dunajovic.Foto: Deník/Renata Pávková

Poslední třináctý mandát v kraji takto připadl Františku Dědičovi, a to jako čtvrtému z ODS. Z jejích 71 173 hlasů na čtvrtého podle výše uvedeného klíče připadlo 17 792, a to Dědičovi stačilo.

Druhým nejlepším za ním a tedy prvním nepostupujícím byl v tomto žebříčku „dělenců“ svých politických stran druhý nejúspěšnější kandidát Věcí veřejných Jiří Mach. Na něho jako druhého připadla polovina hlasů pro stranu, tedy 17 770.

Kdyby byly Věci veřejné získaly o pouhých 46 hlasů víc, celkem 35 587, získaly by i druhé křeslo – na úkor ODS. Do sněmovny by tedy šel s Paggiem Mach. Kdyby hlasy navíc získaly VV na úkor právě ODS, rozhodlo by o mandátu dokonce pouhých 34 hlasů.

Kde se daly tyto minimální rozdíly najít? V kraji Věci veřejné co do „skóre“ s ODS nejvíc „propadly“ na Písecku, tak třeba tam. A ovšem v zahraničí, protože zvláštní volební okrsky volící tentokrát z jihočeské kandidátky daly Věcem veřejným jen 435 hlasů, zatím co ODS 2236.
Jsme–li v zahraničí, tak jak volila Vídeň: TOP 42,85 procenta, ODS 26,69, SZ 12,03, a třeba Mnichov: TOP 38,46, ODS 29,41, SZ 9,24. V celém Německu pak pro zajímavost dostali tři hlasy také komunisté . . . Celkově naši krajané ve světě dali 39,59 procenta hlasů TOP, 27,36 procenta ODS, 10,52 procenta Straně zelených a 6,14 procenta ČSSD, 5,32 Věcem veřejným. Volilo 8172 občanů ČR.

Druhým poslancem za Věci veřejné v parlamentu by ovšem nemusel být Mach. Kdyby bylo jeho volebního kolegu Lumíra Mračka, až desátého na kandidátce, zakroužkovalo o 192 voličů víc, měl by pět procent preferencí místo nynějších 4,46 a šel by do parlamentu z prvního místa . . .

„Kdyby“ ale sice platí v politice, nikoliv však v matematice . . .
A kdo je náhradníkem v nových parlamentních stranách? Za KSČM Baborová, za ČSSD Kratochvíle, za VV Mach, za ODS Špika a za TOP Tureček.

#nahled|http://g.denik.cz/26/67/jh_info_volby_poslanci_0531_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/26/67/jh_info_volby_poslanci_0531.jpg|Co říkali výsledku voleb lídři stran z jihu Čech?#


Politolog: Rozhodly poslední dny kampaně

Jižní Čechy – Olomoucký politolog a publicista Pavel Šaradín komentuje výsledky voleb na jihu Čech. „ČSSD příliš věřila ve své vítězství,“ říká jedenačtyřicetiletý Šaradín.

Dlouho se věřilo, že ČSSD vyhraje volby s velkým náskokem. Co se stalo, že ČSSD byla na jihu Čech poražena?
Ten rozdíl nebyl tak veliký. Rozhodly poslední dva dny kampaně, ČSSD příliš věřila ve své vítězství, což nakonec její voliče demotivovalo.

O stranách TOP 09, VV nebo SPOZ se dlouho říkalo, že jsou to jen marketingové vějičky na voliče. O čem vypovídá jejich volební výsledek?
Politický marketing je bezzubý když produkt, který je nabízen, není prodejný. A voliči se rozhodli, že tento prodejný je.

Preferenční hlasy zamíchaly pořadím na kandidátkách i v jižních Čechách.
Poslanci, kteří byli vidět, měli přednost před lídry. U TOP 09 má význam znalost osoby v regionu. U nové strany hraje významnou úlohu punc neopotřebovanosti.

První strana, která v jižních Čechách zůstala pod čarou byla Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ). Jak komentujete tento výsledek?
SPOZ měla silného celostátního lídra a zároveň byla stranou protestu. Sebrala voliče ČSSD, podobně TOP 09 ODS a KDU–ČSL.

Myslíte si, že bude sestavena pravostředová vláda?
Je to pravděpodobné, ale záleží na podmínkách Věcí veřejných.

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na táborském přivaděči na D3 začne celková oprava.

Oprava obchvatu svede řidiče jen do dvou pruhů

Hřbitov u svatého Václava.
8

Márnici u svatého Václava město za milion neodkoupí

Madeta dá odměnu za nalezení kola

Jindřichův Hradec – Tomu, kdo přispěje k odhalení pachatele, který odcizil ze sušárny jindřichohradecké mlékárny obří rozprašovací nerezové kolo, nebo k nalezení tohoto specifického zařízení, vyplatí ředitel hradeckého závodu Madety odměnu 60 tisíc korun.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Dubné /VIDEO/ – Čtyři ochmýřené ratolesti už zahřívají a krmí čapí rodiče z Dubného. Mláďata se vyklubala ze všech čtyř vajíček, která od druhé poloviny března ve svém hnízdě střídavě zahřívali.

V lomnické škole prožili anglický týden

Lomnice nad Lužnicí - Skvělou příležitost pochytit alespoň něco málo z anglického jazyka měli děti v základní škole v Lomnici nad Lužnicí.

Tři spisovatelé z jihu Čech převezmou Zeyerův hrnek za nejlepší knihu roku

Vodňany - Ve středu se ve Vodňanech uskuteční už 21. ročník setkání spisovatelů - Zeyerovy Vodňany.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies