VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vypravte se v pátek v noci do kostela

Jindřichohradecko - V tento  pátek se uskuteční každoroční Noc kostelů. Připravili jsme program v jednotlivých místech, takže můžete vybírat, kam vyrazíte. 

10.6.2016
SDÍLEJ:

Noc kostelů 2015 v Jindřichově Hradci. Foto: Josef Böhm

Jindřichův Hradec

Svůj farní chrám Nanebevzetí Panny Marie, stojící v srdci starého města, nechá v noci otevřený též římskokatolická farnost v Jindřichově Hradci. Program se od předešlých let bude odlišovat: organizátoři se rozhodli pro jednotící téma letošní noci, jímž bude jezuitský řád, jeho kultura a působení ve městě. S jezuitským řádem přichází na prahu novověku do Hradce mimořádně kvalitní školské instituce v podobě jezuitské koleje a semináře. Volba tématu tak souvisí s mottem Noci kostelů – bez nadsázky se v našem městě poprvé otevřely brány vyššího vzdělání.

A byli to také jezuité, díky nimž se do Hradce dostaly ostatky patrona města sv. Hippolyta, jenž bude též předmětem letošní Noci kostelů.

Program proto bude probíhat na dvou místech vzdálených od sebe jen několik kroků: v bývalé jezuitské kapli sv. Máří Magdaleny a ve farním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, v němž se nalézá nově restaurovaný relikviář sv. Hippolyta.

Zahájen bude v 18 hodin bohoslužbou ve farním chrámu. Součástí programu budou dvě přednášky Petra Šulce: v 19 hodin v kapli sv. Máří Magdaleny na téma Jezuité v Jindřichově Hradci a ve 21 hodin ve farním chrámu Divadlo obraznosti aneb Literatura v prostředí jezuitského řádu.

Paralelně zahrají děti z naší farnosti v chrámu Nanebevzetí Panny Marie od 18,30 hod. Hru o sv. Hippolytovi, na ni tamtéž naváže ve 20,30 hodin koncert Chrámového sboru Adama Michny. Pro zájemce bude možnost komentované prohlídky proboštského chrámu. Spolek Hippolyt bude po celé trvání programu v kavárničce na faře zajišťovat občerstvení. Od 19 do 21 hodin bude otevřen k volné prohlídce i kostel sv. Kateřiny u spořitelny.

V Evangelickém kostele připravili organizátoři letošní Noci kostelů opět pestrý program, aby si z něho mohl vybrat každý, kdo se během večera bude chtít do tohoto kostela u silnice pod Jakubem podívat.

Program začíná v 18 hodin Divadlem pro děti. Následuje od 19 hodin pátrací hra pro děti nazvaná Detektivem v kostele a zároveň bude na farní zahradě znít křesťanské (nejen)blues v půlhodině nazvané „Říkám si má to vůbec cenu…" Od 20 hodin je připravena přednáška Jaroslava Hojného „Bratr Roger z Taizé" a od 21 hodin prostor pro ty, kdo chtějí jen spočinout v kostelním tichu při svíčkách, s projekcí inspirativních obrazů. Ve 22 hodin vystoupí Pěvecký sbor Jakoubek – zazní hlavně spirituály, ale i jiné skladby. Večer zakončí ve 23 hodin společná Noční modlitba s písněmi z Taizé.

Na komentované prohlídky kostela a varhan jste zváni v 18,30, 19,30, 20,30, 21,30 a 22,30 hodin.

Po celý večer bude možnost rozhovoru s farářem sboru Davidem Balcarem. Novinkou pro tento rok je Pošta do nebe – celý večer můžete na připravené lístky napsat své prosby či díky a chodit je do schránky v kostele – zazní pak při Noční modlitbě. Během celého programu bude návštěvníkům k dispozici občerstvení.

Muzeum Jindřichohradecka se připojuje k letošní Noci kostelů volným zpřístupněním kostela sv. Jana Křtitele od 18 do 22 hodin. Speciální noční komentovaná prohlídka kostela se bude konat ve 20,45 hodin. Na tuto prohlídku je nutné si předem zajistit vstupenky, které budou zdarma k vyzvednutí v pokladně muzea ve Štítného ulici během Muzejní noci. Počet míst na prohlídku je omezen.

Za organizátory Noci kostelů Petr Šulc, Hana Nosková, Věra Kubátová a Pavla Míchalová

PROGRAM:

Jindřichův Hradec
Mše sv. sloužena P. Ivo Valáškem, hra o sv. Hippolytovi – dětský program
Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kostelní ulici od 18 hodin

Přednáška Petra Šulce doplněná zpěvem Chrámového sboru Adama Michny
Kaple sv. Maří Magdaleny v Kostelní ulici  od 19 hodin

Koncert Chrámového sboru Adama Michny, kulturně historická přednáška Petra Šulce, komentovaná prohlídka kostela, varhanní koncert
Proboštský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kostelní ulici⋌od 20:30 hodin

Volná prohlídka, po cenou noc bude otevřena farní kavárnička s možností menšího občerstvení
Kostel sv. Kateřiny v Klášterské ulici od 19 hodin

Divadlo pro děti, pátrací hra pro děti, křesťanské (nejen)blues na farní zahradě, přednáška Jaroslava Hojného, možnost zastavit se a spočinout při svíčkách, s projekcí inspirativních obrazů, spirituály a jiné, Noční modlitba, komentované prohlídky
Evangelický kostel v Bratrské ulici – z silnice pod Jakubem od 18 hodin

Volné zpřístupnění Kostela, speciální noční komentovaní prohlídka kostela
Kostel sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici od 18 hodin

Kostelní Radouň
Kostel sv. Víta v 19, 20 a 21 hodin komentovaná prohlídka – kostel a jeho význam, sakristie, varhany, věž, zvony, věžní hodiny

České Velenice
od 19:00 hod. v Kostele sv. Anežky České divadelní scénka, „Milosrdenství v nás a kolem nás" v podání dětí z náboženství otevře téma večera.
Navazující svědectví potvrdí, že každý má své místo na zemi.
20:00 hod.: prohlídka kostela s hrou na varhany,
svátosti jako poklad církve a znamení Božího milosrdenství,
21:00 hod.: Deníček sestry Faustyny – Boží milosrdenství v mé duši – pásmo čtení z Deníčku ve ztemnělém a v záři svíček prozářeném kostele prolínané hudbou
Během celého večera:
přátelská setkání s druhými lidmi, možnost zapálit svíčku a napsat prosby.

Dačice
Přednáška Marka Orko Váchy o encyklice „Laudatosi" papeže Františka, varhanní půlhodinka s Ludmilou Nechvátalovou a Eliškou Prkovou, adorace pod vedením P. Jaroslava Pezlara
Kostel sv. Antonína Paduánského  od 19:30 hodin

Slavonice
Otevřeny budou kostely Nanebevzetí Panny Marie, Božího Těla a Jana Křtitele
Zahájení – koncert chrámového sboru při kostele sv. Stanislava v Jemnici
Kostel Nanebevzetí Panny Marie od 20 hodin
Závěrečný koncert
Kostel Božího Těla od 22 hodinAutor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prachatice čeká nultý ročník Hospic music festu. Na festivalovém pódiu vystoupí i Narttu.
6

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Manželé Chvojsíkovi se synem Štěpánkem a dcerou Barborkou na místě, kde se v pátek narodila - pod lípou v areálu písecké nemocnice.
8

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Dvacetiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Strakonice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po velmi dobrém výkonu nad extraligovou Plzní na stadionu ve Strakonicích vysoko 6:1. Další zápas odehrají ve čtvrtek ve Znojmě (18).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení