VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyřešení problému přináší primářce radost

Třeboň– Primářka Lázní Aurora Olga Vačkářová byla spokojenou Třeboňačkou kolem dvaceti let.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Primářka Lázní Aurora Olga Vačkářová raději jedná s lázeňskými klienty o problémech osobně. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Pochvalovala si ideální prostředí pro děti a trávení volného času, hlavně sportem, a to takřka denně na „Tyršáku“ nebo u rybníka. Dneska, když už je půl roku šťastnou babičkou, oceňuje zahradu a klid. Dojíždění z Boršova nad Vltavou, malé vesničky u Českých Budějovic, do Třeboně jí ani nevadí.

Co vás přivedlo na lékařskou dráhu (a kdy) a jaké byly tenkrát vaše představy proti realitě?
Vzhledem k tomu, že oba mí rodiče byli lékaři a já jsem se od dětství ve zdravotnickém prostředí hodně pohybovala (několik let jsme dokonce bydleli v bytě v areálu nemocnice), ani jsem o jiné profesi příliš nepřemýšlela. Jako malá holka jsem samozřejmě snila o povolání letušky, prodavačky, učitelky, kosmetičky, ale to asi většina dívek v určitém věku. Ke konci střední školy jsem ale měla už jasno a jen jsem trochu pochybovala, jestli se mi to podaří. Léta na medicíně patřila k mým nejlepším a dodnes mám z té doby řadu krásných vzpomínek a přátel. První roky vlastní lékařské praxe byly dost náročné, pořád něco nového, nabírání zkušeností, většinou při problémech ve zdravotním stavu pacientů, pocity nejistoty, tlak na samostatné rozhodování a strach z možných chyb. Nakonec i pravidelný životní režim s nutností každodenního brzkého vstávání – já opravdu nejsem ranní ptáče – a docházení do práce. Ale takový je život.

Patříte mezi stálé pracovníky Lázní Aurora – jak dlouho? Jak byste porovnala dobu, kdy jste v lázních začínala se současností?
V Auroře budu letos v srpnu již 30 let. Začínala jsem tu jako lékařka od píky, od skutečné neschopnosti samostatně pracovat hned po absolvování vysoké školy až po vedoucí funkci ve zdravotnickém úseku. Ale na začátku jsme byli s dalšími kolegy doslova hozeni do vody a tak jsme snažili plavat, jak to šlo. Průběžně jsme absolvovali různá školení, stáže, atestace a pomalu (vlastně dost rychle) získávali vlastní praxi v lékařské profesi.

Doba našich začátků se od té dnešní skutečně lišila. Život lázeňského lékaře byl klidnější, pravidelný, plánovaný. Na začátku roku jsme věděli, který den bude kolik nových pacientů až do vánoc. Pacienti byli disciplinovaní, méně nároční, trochu více dodržovali léčebný režim. Jezdilo hodně nemocných ze Slovenska. Bylo také více legrace, pacienti s personálem hodně komunikovali i o ne profesních věcech, scházeli se, povídali.

Dnes je vše rychlejší, chladnější, často uspěchané, lidé jsou často nedůtkliví a stále mají strach, aby o něco nepřišli.
Rozhodně je více práce, ta je náročnější, ale v tomto směru se velmi rychle projeví, kdo co všechno zvládne a kdy si sáhne na dno. Práce dnes více motivuje a těm schopným dá vyniknout.

Jaký je váš průměrný pracovní den?
Každé ráno schůzka s vrchní sestrou, kontrola hlášení sester a lékařů, řešení aktuálních problémů ohledně zdravotních komplikací během služby, organizační záležitosti v úseku lékařů, sester, balneoprovozu, wellnesscentra. Přijímání nových lázeňských pacientů, pravidelné i akutní kontroly jejich zdravotního stavu. Telefonáty, žádosti, stížnosti, návštěvy, nabídky léků, přístrojů, materiálu, propagace atd., atd. Administrativa, porady, schůzky, jednání.

Každý den je trochu jiný, někdy hodně hektický, kdy až pozdě odpoledne zjistím, kolik je hodin, a že jsem nic nejedla a nepila, někdy zase nečekaně klidný, kdy málokrát zazvoní telefon, těch je ale nepoměrně méně.

Stává se vám, že se na vás se svými problémy obracejí stálí lázeňští hosté přímo?
Ano, stává. Není to nějak závratně často, ale já to mám raději, než když po odjezdu píšou stížnosti. Problémy je třeba řešit hned, řada z nich vzniká jen nedorozuměním, jsou řešitelné ke spokojenosti bez prodlení, ale i ty větší, systémové je lépe si vysvětlit a napravit bez časového odkladu.

Býváte ve své profesi postavena častěji před řešení problémů anebo máte radost z dobrého chodu lázní?
Obojího si užiju dost. Každý problém je na začátku nepříjemný, ale jeho vyřešení přinese dobrý pocit a radost. To, co funguje, nebývá tak často každodenně předmětem pozornosti, ale já si po těch letech v Auroře myslím, že celkově naše lázně přinášejí v drtivé většině svým hostům služby na velmi dobré úrovni, a proto se jich k nám také hodně vrací a dávají najevo spokojenost a přízeň. Stále velký zájem o pobyt v Auroře o tom bezesporu svědčí.

Chtěla byste někdy svou práci vyměnit za nějakou jinou? Pokud ano, tak za jakou?
Samozřejmě, že takové chvilky byly. Já jsem povahou po tátovi spíše cholerický typ, takže se mnohokrát nechám vytočit, ale zase brzo vychladnu a pak, když zapnu mozek, tak zvažuji pro a proti a zatím mi vždycky vyšlo, že mám práci dobrou. Taky nemám moc ráda změny, hlavně ty existenční a hrozně nerada o něco přicházím. Na mé práci mě baví, že se občas stane, že pacientovi výrazně ulevím a pomohu, i když to vůbec nečekám (ona ta medicína vůbec není všemocná). A v posledních letech, kdy mám možnost ve vedoucí funkci se účastnit realizace některých akcí, mě hodně uspokojuje budování něčeho nového, ať už je to nová stavba, nový provoz, nová metoda.

Autor: Stanislava Koblihová

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Představení Tři veteráni v podání ochotníků z Pluhova Žďáru a jejich přátel.
24

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Jindřichohradecko - Kam si v pondělí vyrazit za kulturou? Třeba do kina nebo na prohlídku kostela v Chlumu.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení