Jeho sousedé mu totiž chtějí zabránit ve výstavbě nového rodinného domu. Vadí jim, že by stavba zastínila výhled na Novohradské hory a změnila tak ráz místní krajiny.

„Pondělní zastupitelstvo bylo opravdu bouřlivé, přišlo hodně lidí. Zastupitelé nakonec souhlas k umístění stavby v Boru dali. Poslední rozhodnutí je však na stavebním úřadu. Lidé ale neztratili právo se k připravované stavbě vyjadřovat,“ uvedl tajemník městského úřadu v Suchdole nad Lužnicí Luboš Hešík.

Město Suchdol nad Lužnicí podle jeho slov totiž ještě nemá platný nový územní plán, proto museli podle zákona rozhodovat nejdříve zastupitelé. Stanovisko, které vydali zástupci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, podle Luboše Hešíka stavbě rodinného domu v Boru nebrání. Snaží se jí však zamezit místní lidé.

Petici proti výstavbě, kterou se zastupitelé zabývali, podepsalo 49 lidí žijících v Boru. „Nejvíc nám vadí, že jsme se před dvěma lety zúčastnili veřejného projednávání, kde jsme vznesli námitky k tomu, aby se na místech, kde je také zmíněný pozemek, někdy stavělo. Naše námitky tenkrát akceptovali, tak se nám nelíbí, že tam napřed stavět nešlo, ale pak zase ano,“ uvedl za organizátory petice Petr Holdschik.

Když si svůj dům s výhledem do krajiny kupoval, byl si vědom toho, že plocha naproti nepatří mezi stavební parcely. Nyní by jak on, tak sousedé měli místo dálkových jižních výhledů do přírody výhled na další dům. Lidé mají podle něj také obavy, že by v oněch místech přes silnici vyrostlo časem domů více a ráz obce by se tak výrazně změnil.

„Kolem 150 let se tu nestavěl žádný dům. Teď se tady najednou jedná o stavby dvě. V zastavěné části by totiž měla na menším pozemku stejného majitele vyrůst ubytovna, i když to měl být původně rodinný domeček, ale tam bylo řízení zatím pozastaveno,“ doplnil Petr Holdschik.
Nová stavba mimo zastavěné území by podle aktérů petice připravila Bor o jeho kouzlo. „Díky tomu, že zde nebyly za poslední desetiletí povolovány nové stavby, západní část Boru si zachovala svou historickou hodnotu jednostranné zástavby venkovských usedlostí. Podle mapy stabilního katastru z roku 1827 se půdorysná stavba domů bez výraznějších změn zachovala do současnosti,“ upřesnil Holdschik.

Vzhledem k tomu, že se jedná o tak hezké místo, není tedy divu, že se našel někdo, kdo by si tam chtěl postavit dům. Konečný verdikt však přinese teprve stavební úřad.