VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z kohoutků už teče voda z Římova

Lomnice nad Lužnicí/AKTUALIZOVÁNO - Již několik dní teče obyvatelům Lomnice nad Lužnicí, Ponědraži a dalších přilehlých obcí pitná voda z Vodárenské soustavy Jižní Čechy, jejímž zdrojem je vodní nádrž Římov.

16.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Lenka Novotná

„Dlouho to trvalo, než se povedlo projekt zrealizovat. Voda z našich vlastních zdrojů má hodně železa a manganu a její úprava je náročná. Navíc jsme mívali problémy v letních měsících s jejím dostatkem,“ uvedl starosta Lomnice nad Lužnicí Karel Zvánovec.

Rozsáhlý projekt napojení na vodárenskou soustavu totiž připravoval Jihočeský vodárenský svaz spolu se společností VAK JČ již od roku 2007. „Pitná voda byla také limitem dalšího rozvoje města, ve kterém se dnes staví 28 rodinných domů a 44 bytových jednotek, připravuje se menší průmyslová zóna a akce ve prospěch rozvoje cestovního ruchu,“ připomíná Karel Zvánovec, starosta Lomnice nad Lužnicí.

Včera podle jeho slov odebírali vzorky kvality vody na laboratorní průzkum. Kontroly budou prováděny vždy jednou za měsíc, dokud se situace neustálí. Místní lidé si však již první týdny provozu nového vodovodu pochvalují.

Investice na tento rozsáhlý projekt se pohybovaly okolo 45 milionů korun. Investorem stavby byl Jihočeský vodárenský svaz. Stavba je součástí dlouhodobého investičního programu JVS. Významnou část nákladů pokryly finanční prostředky z dotací ministerstva zemědělství, část pokryl Jihočeský kraj a zbytek byl financován z vlastních investičních prostředků Jihočeského vodárenského svazu.

„V realizované první etapě v úseku od napojení na dálkový řad České Budějovice – Tábor jižně od Dynína po Záblatí jsme zajistili dodávku pitné vody pro obce Dynín, Lhota u Dynína a Lhotský Dvůr,“ přiblížil Kamil Rucký, ředitel technických služeb VAK JČ.

„Propojením zásobního řadu v Záblatí se skupinovým vodovodem je zabezpečena dodávka kvalitní vody také v Lomnici nad Lužnicí, Záblatí, Ponědraži a Ponědrážce. V úseku Dynín – Záblatí bylo uloženo litinové potrubí o průměru 400 mm v délce téměř sedmi kilometrů, zároveň byly realizovány krátké zásobní řady pro napojení přilehlých lokalit,“ dodal Kamil Rucký.

Na první etapu výstavby by měla v budoucnu navázat výstavba druhé etapy s cílem zajistit stabilní zásobování pitnou vodou také obyvatel obcí na Třeboňsku. „Zásobení Třeboňska a města Třeboně je součástí dlouhodobého investičního plánu Jihočeského vodárenského svazu a v současnosti probíhá technická příprava zásobního řadu Záblatí – Třeboň,“ uvedl Vladimír Fürth, zástupce ředitele Jihočeského vodárenského svazu.

V otevřeném výběrovém řízení na výstavbu 1. etapy vodohospodářského díla se v konkurenci řady renomovaných firem nejlépe umístila společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy.

„Tato skutečnost je dostatečným důkazem pro obchodní partnery, že naše společnost je schopna zajistit výstavbu vodohospodářské infrastruktury levně, kvalitně a v požadovaném termínu,“ vyzdvihl Kamil Rucký, ředitel stavebně montážní činnosti VAK JČ, a. s.

Autor: Stanislava Koblihová

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení