VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z krajské metropole na Velenice jezdí elektrovlaky

České Budějovice, České Velenice - Rychlejší, tišší a ekologičtější vlaky začaly v tomto týdnu jezdit na trati z Českých Budějovic do Českých Velenic. Dokončena byla totiž dílčí etapa elektrifikace této trati.

21.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora


Pro pasažéry to znamená hlavně rychlejší přesun. „Cestující jistě zaregistrují větší rychlost vlaků a jejich akceleraci, pravděpodobně si všimnou i komfortnější a méně hlučné jízdy vlaku a čistějšího provozu než v motorové trakci,“ uvedl Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty, která trať z Českých Velenic až do Veselí nad Lužnicí optimalizuje.


Kromě vyšší rychlosti vlaků, která bude dosahovat 90 km/hod, je přínosem elektrifikace také větší bezpečnost provozu.

Ekologové zároveň oceňují šetrnější působení elektrických strojů na okolí. Podle nich nejen poklesnou emise z dieselových lokomotiv, ale také životnímu prostředí prospěje omezení hluku z motorových vlaků.


Na první vlak tažený elektrolokomotivou si počkali i obyvatelé Borovan. „Tím dnem D byla neděle 18. ledna, kdy v 10.01 hodin vyjel z Českých Budějovic do Nových Hradů osobní vlak číslo 8605, který měl svou prvou zastávku i v Borovanech. Jsem velmi rád, že se mi podařilo tuto téměř utajenou jízdu vypátrat a se svým synem Lukášem ji pro obecní kroniku zdokumentovat,“ pochlubil se borovanský kronikář Josef Malík a připomněl, že přesně před 140 lety Borovanami projížděla první parní lokomotiva z Českých Budějovic do Vídně.

Nová nástupiště

V současné době se dokončuje mezistaniční úsek mezi Českými Velenicemi a Novými Hrady. Zde se prozatím vlaková lokomotiva přepřahá. Optimalizace trati z Velenic do Veselí si celkem vyžádá přibližně osm set milionů korun a má být dokončena na konci června 2010. „Zahrnuje především výstavbu nového trolejového vedení včetně trakčních stožárů v celé délce a instalaci moderního sdělovacího a zabezpečovacího zařízení, také v celé délce úseku,“ upřesnil Šťastný. Cestující si podle něj také všimnou modernizace kolejiště a nástupišť v Nových Hradech, Jílovicích, Borovanech, Nové Vsi u Českých Budějovic a v Trocnově.

„Patří sem i zavedení nového rozhlasového zařízení do všech stanic a zastávek, jejich nové osvětlení i výstavba protihlukových stěn na místech, kde to nařídila hygienická studie,“ dodal Šťastný.

Bez výpravčích

Díky modernizaci trati se také zrušila služba výpravčích. Ti vlaky nevypravují v Jílovicích, Borovanech a v Nové Vsi. V Nových Hradech bude výpravčí úřadovat, než se elektricky zprovozní úsek do Českých Velenic.

Autor: Daniela Procházková

21.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení