VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z rybníků má být národní památka

Jindřichohradecko - Území kolem Krvavého a Kačležského rybníka je od roku 1994 přírodní rezervací.

16.8.2012
SDÍLEJ:

Kačlehy. Ilustrační foto.Foto: Deník

Ministerstvo životního prostředí oznámilo návrh, podle kterého by 31. prosince 2012 měla být vyhlášena Národní přírodní památka Krvavý a Kačležský rybník.

„Byli jsme ujištěni, že se nic zásadního měnit nebude," řekl starosta Člunku Zdeněk Plachý. Jeho kolega z Kačleh Vojtěch Albrecht jeho slova potvrzuje. „Převedením současné přírodní rezervace do statusu národní přírodní památky by k nějakým zásadním změnám v hospodaření dojít nemělo, takže žádné odvolání zatím neplánujeme."

Výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice, které rybníky v dané lokalitě spravuje, doufá, že bude vyslyšeno jejich přání a lidé z orgánů ochrany dají na jejich dlouholeté zkušenosti a ponechají je hospodařit ve stejném duchu jako doposud.

„Dlouhodobě je zde vše v pořádku. Jako účastníkům řízení nám bylo přislíbeno, že se nic ohledně hospodaření v zásadě měnit nebude, jedině tedy dozorový orgán, který zde bude provádět kontroly," potvrdil Ladislav Štercl. V současné době je na rybnících pouze omezení v podobě pevně stanovené obsádky ryb. „To je jediné, na čem se pokaždé zcela neshodneme, ale musíme to akceptovat," dodal.

Co se do jisté míry změní, je hranice ochranného pásma. To by se mělo zmenšit na úkor zvětšení samotné přírodní památky zhruba o 42 hektarů. Celková plocha pak zůstane téměř nezměněna.

„Mě zajímalo především hospodaření v lesích, které jsou v majetku obce," prozradil starosta Hospříze Martin Míka a s povděkem dodal, že v tomto ohledu zřejmě opravdu k žádným změnám omezujícím hospodaření na těchto pozemcích nedojde, což je pro obec pozitivní zpráva.

Jako místní občan, který v dané lokalitě vlastní pozemky, již tak spokojený není. „Když byly před nějakými dvaceti lety využívány místní menší rybníky k tomu, k čemu byly od počátku předurčeny, tedy k chovu a lovu ryb, bylo to lepší. Zdálo se mi, že jsou udržovanější než v současné době, kdy jsou zarostlé a vypadají neudržovaně, byť to je možná ve směru ochrany zde přítomných ohrožených druhů dobře," rozvedl.

Všichni, kterých se tyto plánované změny přímo dotýkají, mají v tuto chvíli necelých 90 dnů na odvolání nebo vznesení případných připomínek a návrhů.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

16.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení