Tři čtrnáctileté školačky měly oči navrch hlavy. Uprostřed chodníku před Husovým parkem seděl potkan a pozoroval šrumec kolem.

„Nejdřív jsme jednoho viděly u kašny a potom druhého na chodníku. Bezdomovci, co sedí v parku, nám říkali, že je jich teď vidět hodně,“ dozvěděli jsme se od Kamily Bláhové z Tábora.

Nepříjemný hlodavec se nyní může ve větší míře vyskytovat všude tam, kde se v táborských ulicích pracuje na obnově kanalizace. Podle našich informací pobíhá i v místech, kde se u Jordánu otevřel vstup pro novou kanalizační štolu.

„Pracovní stroje zvíře vyplašily, a jeho přirozený instinkt ho proto nutí opustit vlastní prostředí,“ vysvětlila Gita Mühlová z táborského odboru životního prostředí.

Jít na potkana s lopatou není podle odborníků tím pravým ořechovým.

„Je třeba počítat s kousnutím a případně pak i s infekcí. Podle toho, jak se potkani hojně množí, je jejich populace zřejmě zdravá, ale ve střevech mohou mít zárodky například leptospirózy. Jim neublíží, ale zvláště pro psy může být nebezpečná,“ upozornil ve středu veterinář z krajské správy Vladimír Rachač.

Nemoc může psovi způsobit poškození ledvin a jater, a pokud není proti leptospiróze očkovaný, může i uhynout.

Člověk by neměl sahat ani na mrtvá těla potkanů. Na sběr uhynulých zvířat jsou vybaveni městští strážníci.

Ti je podle veterinárního zákona zlikvidují.

„V některých městech mají k tomu určený kontejner ve sběrných dvorech. Pokud se nejedná o velké množství těl, mohou je zakopat nebo spálit. V opačném případě se k likvidaci volává asanační firma.

S plošnou deratizací se ale začne až 15. října.

„Teď jsou potkani zmatení a stejně by na návnadu nereagovali,“ zdůvodnila termín mluvčí Vodovodů a kanalizací Renáta Kollarczyková. Pokládka potrvá do 15. prosince.