VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za co si lidé po lednu připlatí

Jindřichohradecko – Ve většině měst a obcí na Jindřichohradecku v tomto období vrcholí přípravy a schvalování rozpočtů na příští rok. Někde sice vstoupí do roku 2015 s rozpočtovým provizoriem, ale přesto již většinou mají představu o toku peněz obecní kasou.  

17.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Proto se starostů obcí ptáme na finance, které nejvíce zajímají především občany.

1. Jaká bude u vás v příštím roce cena vody?

2. Kolik občané zaplatí za svoz a likvidaci odpadu?

3. Jaké budete mít v příštím roce prioritní akce?

Z jejich odpovědí vyplývá, že lidé za „popelnice" v příštím roce víc nezaplatí. Přesto ve Studené již nyní za svoz odpadu lidé dávají za rok sedm stovek.

V Kunžaku nebudou muset sáhnout hlouběji do kapsy ani kvůli vodě. To v Nové Včelnici bude stát kubík vody zhruba o čtyři korun víc. Ve Studené zůstane cena vodného a stočného nezměněná, ale již nyní je dost vysoká. Pod Javořicí stojí kubík vody 82 korun.
Co se týče investic v roce 2015, zaměřené budou hlavně na opravy ulic a komunikací, ale i na zateplování budov. Ve hře budou především dotace.

starosta Nové Včelnice Karel Dvořák

1. voda:
Kalkulaci vodného a stočného již máme hotovou a v příštím roce dojde k nárůstu ceny 4,57 koruny tedy na 80,35 koruny s DPH za kubík. Důvodů je hned několik. Jednak to vyplývá z provozní smlouvy, kterou máme uzavřenou od začátku letošního roku a musíme také dodržovat podmínky dotace, kterou jsme čerpali a která nás zavazuje k výběru nájemného na obnovu sítě. Tím největším důvodem je ale to, že výrazně klesla spotřeba, a to asi o pět tisíc kubíků.

2. odpad:
Cena za odpad se nezvýší a zůstane i nadále 550 korun.

3. prioritní investice:
Máme v plánu opravy ulic Školní a Podskalí, chodníky v parku Bedřicha Smetany, dokončení průmyslové zóny nebo třeba výměnu oken na budově městského úřadu.

starosta Kunžaku Vladimír Šamal

1. voda:
U nás se vodné ani stočné pro příští rok měnit nebude. Zůstane cena stejná jako v letošním roce, tedy dohromady 52,51 Kč za kubík vody bez DPH, což znamená cenu 55,14 Kč s DPH.

2. odpad:
Stejné je to s roční platbou za odpad. Ke zdražení jsme nepřistoupili, lidé platí za popelnice už pět let 500 korun na osobu. Náklady vycházejí stejně jako v předchozím roce, takže nemáme důvod zdražit.

3. prioritní investice:
Do února pojedeme v rozpočtovém provizoriu. Zítra zastupitelé budou sestavovat pořadí prioritních akcí pro příští rok. Připravují se opravy místních komunikací, dále bychom rádi realizovali přestavbu kina na knihovnu a v návrhu je mimo jiné i budování dětských hřišť.

starosta Studené Vítězslav Němec

1. voda
Vodné a stočné u nás činí s DPH 82 korun a tuto cenu zachováme i v příštím roce.

2. odpad
Zvyšovat cenu poplatku za popelnice nebudeme. Dnes je to 700 korun, což možná vypadá, jako že je to hodně, ale přesto obec ještě 100 korun doplácí ze svého rozpočtu. Navíc jsme zbudovali kompostárnu a začali se svozem bioodpadu, což bude pokračovat i v příštím roce. K dispozici bude i nadále sběrný dvůr.

3. prioritní investice
Je to zejména dokončení revitalizace Studenského potoka, kde bychom chtěli na části pozemku vybudovat i park. Chceme žádat o dotace z POV na opravu komunikací a z mikroregionu na obnovu sakrálních staveb. V plánu je také zateplení fasády tělocvičny, kterou jsme převzali od Sokola.

Autor: Lenka Novotná, Milan Soldán

17.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Porodnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Tito ztracení psi měli štěstí. K páníčkům se díky pomoci lidí vrátili.
3

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Děti dostaly pletené ponožky

Kamenice nad Lipou – Pavlína Prágerová z Kamenice nad Lipou, žena s dobrým srdcem, se rozhodla oplatit lékařům jejich péči tím, že neonatologická oddělení nemocnic zásobuje svými pletenými výrobky. Ty pomáhají nedonošeným dětem v prvních dnech jejich života.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení