VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za svého života trpěla, po smrti se toulá zámkem

Jindřichův Hradec - V dalším dílu seriálu o záhadách Deník představuje tu nejznámější záhadu– Bílou paní.

5.8.2011 4
SDÍLEJ:

Mnohem víc strašidel slibují letos Noční prohlídky s bílou paní na hradě a zámku v Jindřichově Hradci, které mají premiéru 22. července. Hra zavede diváky do černé kuchyně, kaple Svatého ducha, zahrady, rondelu a na III. nádvoří, kde k nim promluví kašna.Foto: Deník/ Václav Pancer

Ve stěnách zámku v Jindřichově Hradci žije již několik staletí duch, kterého všichni znají pod přezdívkou Bílá paní. Dáma v dlouhých bílých šatech se zjevuje ale i na Třeboni, v Českém Krumlově a v Telči.

Podobné legendy jsou rozšířené dokonce i po celé Evropě.

Bílou paní všichni znají jako tajuplnou dámu, vypodobňovanou v bílých šatech s vysokým bílým kloboukem na hlavě, kterému se říká henin. Některé z verzí legendy také říkají, že duch u sebe má nosit svazek starodávných klíčů kterými chřestí, když se mu něco nelíbí.

Ve většině příběhů je ale líčena jako dobrý duch, který barvou svých rukaviček věští nadcházející události. Když se lidem zjeví v černých rukavičkách, čeká je nějaké neštěstí, například smrt v rodině. Červené rukavičky znamenají požár a bílé dobrou zprávu, narození dítěte nebo třeba svatbu.

Podle první verze legendy by Bílou paní mohla být Markéta z Lichtenberka, která se roku 1349 provdala za Jindřicha II. z Hradce. Tomu přezdívali Divoký. V manželství s ním si dost vytrpěla a po jeho smrti roku 1364 se uchýlila do Českého Krumlova, do kláštera klarisek. Když se pak vracela na Hradec navštívit své děti, přijížděla oblečená celá v bílém.

Markéta z Hradce také rozdávala chudým lidem sladkou kaši, čímž se v historii proslavila asi nejvíce. Pověst o rozdávání sladké kaše mají lidé spojenou s Bohuslavem Balbínem. Obdarovávání chudých lidí bylo náročné jak organizačně, tak finančně. Například na Zelený čtvrtek roku 1566 bylo přítomných chudých 4476. Rozdávání kaše bylo později náročné natolik, že hradečtí páni se postupem let rozhodli tuto tradici zrušit a místo toho přispívat finanční částkou na hradecký špitál.

Druhá a v poslední době více uznávaná verze legendy za přízrak v bílém označuje paní Perchtu z Rožmberka, kterou proti její vůli provdali za vdovce a neurvalého alkoholika Jana z Lichtenštejna. Perchta už tři měsíce po svatbě prosila svého otce Oldřicha z Rožmberka, aby mohla alespoň na čas zajet zpátky domů, do Českého Krumlova. To se ale stalo až po sedmi letech.

Na Krumlově pak Perchta žila v klidu, nosila bílé šaty a pomáhala chudým lidem. Zemřela v roce 1476 a přežila manžela i obě své děti.

Zdroj: Pověsti J. Hradce

Autor: Adam Hudec

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení