VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachráněné děti jedou za Nicolasem Wintonem

Praha, Kunžak, Holubov - Před sedmdesáti lety měli štěstí, že se vešli do vlaku, který je odvezl z okupované Prahy do Londýna. Mezi pasažéry, kteří tenkrát za války zažili cestu do bezpečí, je Ruth Hálová z Holubova

2.9.2009 1
SDÍLEJ:

Nynější symbolická cesta povede po stejné trase jako v roce 1939, ve vlaku mimo jiné cestují některé z tehdy zachráněných dětí a jejich potomciFoto: REUTERS

Celkem 669 převážně židovských dětí zachránila akce tehdy třicetiletého britského bankovního úředníka Nicolase Wintona, který pro ohrožené děti sehnal náhradní rodiny v Anglii.

Další vlak naděje měl odjet počátkem září 1939 a mělo v něm být 251 dětí. Vlak však už neodjel, protože začala válka, a všechny děti během nacistického řádění zahynuly.

Po sedmdesáti letech odjel v úterý z Prahy do Londýna tzv. Winton Train, Wintonův vlak, který vzdává hold dneska stoletému muži.

„Ve vlaku jede 22 lidí, kteří přežili válku díky Nicolasi Wintonovi,“ říká mluvčí projektu Jana Šrimplová, která vlakem jede. Jedou v něm i potomci zachráněných dětí a studenti, kteří se o příběh lidskosti, jak jej nazval režisér Matej Mináč, zajímají.

Byla jsem Židovka

Mezi 22 pamětníky jsou i čtyři lidé z České republiky. A k nim patří Ruth Hálová z Holubova na Českokrumlovsku, pro kterou je pamětní jízda výjimečným životním zážitkem.

„Pocházím z Českého Krumlova, kde jsem se v roce 1926 narodila. Koncem 30. let mě vyhodili z gymnázia, protože jsem byla Židovka. Ještě dneska slyším, jak tenkrát Němci skandovali: Juden, heraus! Pak nás vyhodili i z Krumlova. Bylo to nacistické město, vždyť tam vítali führera.“
Maminka se pak v Praze dozvěděla o možnosti, jak může třináctiletá Ruth odjet do Anglie a zachránit si život. „Vzpomínám si, jak jsme stáli v Praze ve Voršilské ulici frontu na dotazník. Prvního července jsem odjela velkým transportem do Británie.“

Na to, co by ji čekalo, kdyby neodjela, tenkrát nemyslela. „Život byl tenkrát tak plný, že jsme všechno brali tak, jak to přišlo. Myslím si, že mě to nikterak netrápilo, a ani jsem nepřemýšlela, že jsem se dostala ven.“
V září 1945 se Ruth Hálová vrátila zpátky. „Bylo mi devatenáct let. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem se znovu shledala s maminkou, která přežila válku v Terezíně. Setkání po šesti letech bylo nádherné.“

Později Ruth Hálová vystudovala biologii a do Českého Krumlova se vrátila až do šedesáti letech. To už o svém zachránci Wintonovi dobře věděla. Dokonce ho v Anglii i navštívila.

Svého zachránce stále obdivuje, stejně jako tisíce potomků těch, kteří díky jemu přežili. A moc se těší na setkání se stoletým hrdinou, který má v pátek má na londýnském nádraží na zvláštní soupravu čekat.

„Ve svém věku je stále fantastický. Jednou jsem mu řekla: Nicky, ty vypadáš pokaždé, když tě vidím, stále lépe a lépe. Odpověděl mi: To jsem ale musel vypadat strašně tenkrát na začátku, když jsi mě viděla poprvé.“

Žáci z Kunžaku jsou pro cenu míru

Z iniciativy žáků ZŠ Sira Nicolase Wintona v Kunžaku na Jindřichohradecku vznikla petice, v níž žáci a studenti žádají norský parlament, aby Nicholasi Wintonovi udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu míru.

Sir Nicholas G. Winton, zavítal do kunžacké základní školy,
která nese jeho jméno. autor: archiv Deníku

„Nemyslím si, že tím, co jsem udělal, bych si zasloužil Nobelovu cenu míru,“ říká Winton.

„Moc mě těší, že za to, co jsem před sedmdesáti lety udělal, jsem teď oceňován. Myslím si, že Nobelova cena míru se dává lidem, kteří patří do úplně jiné kategorie než já,“ dodává Winton.

Autor: Radek Gális

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení