VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci z bystřické školy si při práci budou dávat pozor

Nová Bystřice - Žáci z druého stupně základní školy v Nové Bystřici si i letos vyzkoušeli projekt Den zdraví, jehož letoším tématem byla Ochrana zdraví při práci.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Žáci z Nové Bystřice v rámci Dne zdraví navštívili několik firem, kde na ně čekaly praktické ukázky i cvičení.Foto: Světlana Kostková

Jak vysvětlila organizátorka Světlana Kostková, Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyhlásila Mezinárodní organizace práce jako vzpomínku na ty, kteří zahynuli nebo byli zraněni při výkonu práce.

Každý rok zemře při práci kvůli nějaké chybě přibližně šest tisíc lidí. Obětem pracovních úrazů a nemocí z povolání a lidem zraněným při práci je tradičně věnován mezinárodní vzpomínkový den již od roku 2003. Prostřednictvím sociálního dialogu a tripartity zdůrazňuje Mezinárodní organizace práce prevenci pracovních úrazů a poškození zdraví. Dodala, že tato akce se uskutečnila v rámci grantového projektu Zvýšení kvality vzdělávání v ZŠ Nová Bystřice podpořeného z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Žáci 6. tříd odjeli do Houbového Parku (Ráje Skřítků a Muzea Fosilií) v Roseči. "Původní plán, sběr šišek v lese, pomoc v parku, nám bohužel kvůli nepřízni počasí nevyšel. Děti si zahrály hru Hledání pokladů, nabarvily magnetky, prohlédly si Muzeum Fosilií. Nakonec si opekly špekáčky," popsala.

Sedmáci zase navštívili firmu hand-made service v Nové Bystřici. Nejdříve si prohlédli celou firmu. "Zaujaly je stroje na vyřezávání a lisování a některé výrobky, například krabice od čokolád. Největším zážitkem pro všechny byla ale výroba vlastní lupy jako záložky na čtení do knihy," vyzdvihla Světlana Kostková. Třída 8. A byla rozdělena na chlapce a dívky.

Žáci z Nové Bystřice v rámci Dne zdraví navštívili několik firem, kde na ně čekaly praktické ukázky i cvičení.

Chlapci navštívili Zastřešní bazénů Poolor, kde si prakticky vyzkoušeli nátěr konstrukce, vyčistění a obalení polykarbonátu, jeho seskládání, polepení a připravení na odvoz. Dívky navštívily společnost Maternia – VašeČočky.cz, kde se nejdříve seznámily s historií kontaktních čoček. Potom si prakticky vyzkoušely vyřízení objednávky od počátečního vyhledání objednávky v počítači až po konečné zabalení a připravení k odeslání.

"Také se dozvěděly, že kontaktní čočky nejsou žádná levná záležitost, proto lidé, kteří je používají, musí o ně dobře pečovat," upozornila s tím, že obě dvě skupiny byly na svých pracovištích spokojeny a v budoucnu by tam někteří chtěli pracovat alespoň jako brigádníci.

Třída 8. B navštívila sběrný dvůr Technických služeb v Nové Bystřici, kde si žáci nejdříve teoreticky ujasnili, k čemu jednotlivé kontejnery slouží, a teprve potom už sami pomáhali s tříděním odpadů. "Naši vycházející žáci strávili svůj poslední projektový den v Jindřichově Hradci, kde navštívili Raw gym hard sport style, kde nejdříve viděli ukázka gymu, cvičení s lodními lany, posilovací cvičení s kettlebelly na posílení celého těla. Potom si děvčata vyzkoušela trénink s instruktorkou na TRX, chlapci cvičili na malém WODu s vlastní vahou. Naučili se nové druhy kliků, správné protahovací cviky. Zároveň si prohloubili své znalosti o zdravém životním stylu, výživě a doplňcích.

"Návštěva posilovny v některých jedincích vzbudila touhu na pravidelné cvičení i přesto, že předtím o cvičení vůbec nejevili zájem," zmínila Světlana Kostková. "Závěrem se dá říci, že všechna stanoviště byla žáky hodnocena kladně, ať už se více či méně zapojili prakticky do pracovního procesu, budou si i nadále pamatovat, že ochrana zdraví při jakékoli práci je velice důležitá," uzavřela.

Autor: Petra Lejtnarová

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení