VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahájení sezonních prací snížilo nezaměstnanost

Jindřichohradecko – Začátek sezonních prací na Jindřichohradecku konečně zastavil nárůst nezaměstnanosti, a dokonce na konci března snížil počet evidovaných uchazečů o práci oproti minulému měsíci celkem o 238.

13.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bartovský Ota

Počet evidovaných nezaměstnaných klesl na konci března nejvýrazněji na Dačicku. Přesto na jedno pracovní místo připadá téměř třicet uchazečů.

„Nezaměstnanost nejvíc v okrese poklesla v mikroregionu Dačicko, a to o 1,71 procenta. V březnu jsme na tom byli o malinko lépe. Ze 77 úřadů práce jsme byli na 54. místě, ale dřív jsme na tom bývali mnohem lépe,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.
Na konci března však totiž stále zůstává alarmující číslo 4456 evidovaných uchazečů o práci. V současné době připadá podle Stanislavy Zemanové téměř třicet lidí na jedno pracovní místo. Situace se však začíná s příchodem jarního počasí vylepšovat.

Pokles nezaměstnanosti:

Konec března
Dačicko: o 1,71% na 1306 uchazečů
Jindřichohradecko: o 0,27% na 2100 uchazečů
Třeboňsko: o 0,02% na 1050 uchazečů

„Máme tu stále velkou nezaměstnanost už asi tři roky. Zdejší družstvo mělo původně 300 členů, ale dnes je tam méně lidí než na obecním úřadě. Proto jsme od 1. dubna zaměstnali deset lidí na veřejně prospěšné práce, kteří byli v evidenci úřadu práce a od 1. května plánujeme zaměstnat další dva,“ vysvětlil starosta Starého Hobzí František Štibich. Zaměstnají je podle jeho slov na údržbu obce a na práce v lese. „Máme obecní les, o který se staráme sami. Zaměstnáváme také jednoho dřevorubce s traktorem,“ doplnil František Štibich.

Veřejně prospěšné práce začínaly podle Stanislavy Zemanové na Jindřichohradecku 15. března, a to pro celkem 28 lidí, a od 1. dubna bylo vytvořeno dalších 105 míst.

„Zaměstnavatelé nabírali v březnu už na sezonní práce, nejvíce zemědělská družstva, a to Budíškovice 21, Hříšice 13 a Lučina Dolní Němčice 20,“ upřesnila Stanislava Zemanová.

Další uplatnění našli lidé v kamenolomech, lesnictví, stavitelství a cestářství. Například ve společnosti Korint Dačice našlo uplatnění 12 lidí, v Kamenolomu Horní Němčice 14 lidí, v Kamenolomu Třešť 12 lidí, v Lesích Wotan Forest 11 lidí a v Sates Čechy 15 lidí. Sedm zaměstnanců ale přijali také ve společnosti Centropen Dačice a 15 ve společnosti Lexa Posel.

Počet lidí bez práce v okrese

Věková struktura
do 19 let: 168
20–24 let: 591
25–29 let: 478
30–34 let: 604
35–39 let: 530
40–44 let: 480
45–49 let: 466
50–54 let: 601
55–59 let: 483
60 a více let: 55
Celkem:4456

„Zatím není žádný signál, že by chtěli některé podniky propouštět. Naopak pokračuje další nábor nezaměstnaných na sezonní práce v zemědělství a stavebnictví. Zaznamenali jsme nárůst o třicet pracovních míst do pohostinství, na obor kuchař a číšník, zřejmě i díky cyklostezkám,“ uzavřela Stanislava Zemanová.

Autor: Stanislava Koblihová

13.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení