VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahájení školního roku vnímá vždy příjemně

Jindřichův Hradec – O začátku školního roku pohovořila ředitelka 6. Základní školy Větrná v Jindřichově Hradci Jaroslava Rážová.

1.9.2010
SDÍLEJ:

Jaroslava Rážová obsadila post ředitelky Základní školy Větrná v lednu letošního roku.Foto: DENÍK/Renata Pávková

ROZHOVOR: Jediná ředitelka základní školy v Jindřichově Hradci o novinkách ve škole

Znovu je tu školní rok, kolik prvňáčků usedne u ve vaší škole do lavic a jaké máte nachystány novinky?
Prvního září naše škola znovu ožije. V prvních třídách zasedne do lavic 41 prvňáčků. Všem žákům bude nabídnuta řada kroužků s různým zaměřením. Připravena jsou také projektová vyučování pro první i druhý stupeň. Projekty budou zaměřeny na prevenci sociálně patologických jevů, sport, historii, divadlo nebo cestování. I nadále budeme zapojeni do projektu Ovoce do škol.

Škola se také stala partnerskou školou nakladatelství Fraus, které vydává učebnice a zabývá se tvorbou interaktivních učebnic. Pedagogové ze všech škol také mohou navštívit knihovnu tohoto nakladatelství umístěnou na naší škole, bezplatně si prohlédnout učební materiály, pomůcky a vyzkoušet si práci s interaktivními učebnicemi.

Ve vaší škole máte takzvané fotbalové třídy, daří se vám je naplnit, neplánujete změnu?
Zájem dětí o fotbal klesá, a to v důsledku jednak takzvaných slabých ročníků, kdy se narodilo málo dětí, a dalším důvodem je široká nabídka i jiných sportů, které jsou dětem nabízeny. V letošním roce se nám bohužel nepodařilo otevřít druhý šestý ročník, takže rozšířenou výuku tělesné výchovy nabízíme v rámci jedné třídy v kombinaci s rozšířenou výukou jazyků.

Ředitelkou školy jste od ledna, nyní poprvé zahajujete školní rok, jaké máte postřehy za uplynulý čas?
Zahájení školního roku jsem i jako třídní učitelka vnímala jako milou a příjemnou záležitost. V roli ředitelky školy je začátek roku spojen i se spoustou dalších povinností, jako je sestavení organizace nejen prvních školních dnů, ale i organizace celého školního roku. Mám velké štěstí, že nacházím velkou podporu u všech svých kolegů, kteří nejenže pomáhají, ale jsou i velmi kreativní a jsou ochotni pouštět se stále do nových aktivit. Uplynulý čas byl velmi hektický, musela jsem se hodně věcí naučit, ale v tom mi zase vydatně pomáhal odbor školství. Takže pokud bych to měla shrnout, práce je to krásná, náročná a odpovědná, ale podpora lidí kolem je vždycky důležitá.

Máte ve škole rozšířenou výuku jazyků, máte dostatek učitelů na výuku cizích jazyků?
Výuka cizích jazyků je v současné době plně aprobovaná, všechny hodiny cizích jazyků vyučují erudovaní učitelé. Možná mají vyšší nároky na žáky než je zvykem, ale děti jsou jako houba, dokážou nasát spoustu vědomostí, dovedností a znalostí a určitě je v životě využijí, zvlášť v dnešní době, kdy je znalost jazyků jednou z nejdůležitějších věcí při hledání uplatnění v životě.

Zúčastňují se vaši žáci rádi soutěží a olympiád?
Naši žáci se často zúčastňují různých soutěží a velmi úspěšní jsou ve sportu. Zmínila bych se alespoň o úspěchu v hokejbalu, kde se žáci 1. až 3. tříd dostali do krajského kola a starší žáci do kola celostátního.

Je něco dalšího, co byste chtěla zmínit o vaší škole nebo čím je vaše škola výjimečná?
Naše škola jako jediná v Jindřichově Hradci nabízí vzdělávání také handicapovaným žákům. Umožňuje nám to jednak bezbariérové řešení školy, ale i personální obsazení. V letošním roce zde pracují dva speciální pedagogové, čtyři asistenti pedagoga a velké znalosti má v tomto oboru také výchovná poradkyně.

Na škole panuje přátelská a pohodová atmosféra. Nevím, jestli jsme tím výjimeční, ale pokud to tak zůstane, bude to ku prospěchu žáků, pedagogů i rodičů.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

1.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Porodnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Tito ztracení psi měli štěstí. K páníčkům se díky pomoci lidí vrátili.
3

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Děti dostaly pletené ponožky

Kamenice nad Lipou – Pavlína Prágerová z Kamenice nad Lipou, žena s dobrým srdcem, se rozhodla oplatit lékařům jejich péči tím, že neonatologická oddělení nemocnic zásobuje svými pletenými výrobky. Ty pomáhají nedonošeným dětem v prvních dnech jejich života.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení