VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o skauting pomalu opadává

Jindřichův Hradec – Sedmnáctiletá Veronika Gryčová je již třetím rokem studentkou jindřichohradeckého gymnázia Vítězslava Nováka. „Po gymplu bych moc ráda studovala brněnská práva a splnila si tak svůj sen, který mám už od základní školy,“ uvedla.

14.2.2011
SDÍLEJ:

Skautka Veronika Gryčová.Foto: rodinný archiv

Pokud by se jí tento sen nesplnil, ráda by se zajímala třeba o žurnalistiku, filozofii. Svůj volný čas Veronika tráví četbou, jízdou na kole, posloucháním hudby, divadlem, s přáteli a v neposlední řadě skautingem.

Skautingu se věnuje téměř osm let. „Přivedly mě k němu vlastně spolužačky ještě na prvním stupni základní školy. Ale první, kdo mi vyprávěl o nezapomenutelných zážitcích, skautských vedoucích a přátelích, byl můj bratranec, který se skautingem začal o rok dříve. Tehdy to byl obrovský boom, každý chtěl být ve skautu a zažívat samá dobrodružství,“ popisuje Veronika.

„Vzpomínám si, že se nás na to jednou ptala učitelka a všichni, kdo byli ve skautu, šli před tabuli. Považovala to za něco úžasného, ale od té doby už spolužačky přestávaly chodit a ten boom opadl, pak už se na každého skauta koukalo skrz prsty,“ pokračuje.

V dnešní době spousta lidí vůbec neví, co je to skauting a spojuje si ho s něčím jiným. Často tedy dochází k podobným otázkám: Proč tam ty děti vlastně pouštět a proč ne? Jedna z velkých výhod je, že pokud je organizován správnými lidmi, vychovává skauting mladé lidi.
Mají skauti vlastně pravidelný režim?

„Plán je každou chvíli trochu jiný. V každém se ale nachází zhruba dvouhodinové schůzky opakující se každý týden. Jednou či dvakrát do měsíce je nějaká výprava. Může být vícedenní (přes celý víkend) a většinou také jedeme do klubovny jiného oddílu v jiném městě,“ říká mladá skautka, která díky této zálibě pozná spoustu nových měst, obyvatel a užije si přírodu.

„Tohle se týká období během školního roku, o letních prázdninách potom vyjedeme na čtrnáctidenní skautský tábor. I tábořiště se může měnit, ale to není tak časté. Já byla za ta léta zatím na třech různých, ale v okolí jich je samozřejmě více,“ vysvětluje dále život skautů Veronika.
Místo nazývané SUD neboli Skautský Univerzální Dům je místo, kde se skauti schází. SUD bychom našli schovaný za sportovní halou a slouží k setkání všem lidem ze skautského střediska, ale také těm skautům, kteří navštíví Jindřichův Hradec.

„Již druhým rokem se ve skautských klubovnách pravidelně schází například Dětský rytmický orchestr Hakuna Matata nebo Sdružení Roska. Zřídkakdy se stane, že je náš SUD prázdný. Oddíly se střídají v klubovnách pravidelně téměř přes celý týden,“ informuje o zrekonstruované klubovně skautského střediska studentka gymnázia. Jejím úkolem je skloubit jak povinnosti ve škole, tak ty skautské.

„Samozřejmě, že se to dá, já a spousta dalších lidí jsme toho důkazem. Někdy se sice stane, že si musíme dát pauzu, kvůli přijímačkám, zkouškovému období, ale vždycky najdeme nějaké společné řešení, aby to všem vyhovovalo a neochudili jsme naše děti,“ vypráví o vzájemné vstřícnosti skautů Veronika Gryčová, která by si chtěla co nejdříve udělat čekatelské zkoušky a následně snad i ty vůdcovské.

Lucie Schmiedová

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení