VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek Dačice vyniká empírovou architekturou

Dačice – Státní zámek v Dačicích letos nabídne svým návštěvníkům nově upravenou trasu. O tom, co tam budou moci lidé vidět, o dalších chystaných novinkách a o životě na zámku vůbec, jsme si povídali s jeho kastelánem Janem Mikešem.

10.4.2011
SDÍLEJ:

Kastelán dačického zámku Jan Mikeš spolupracoval na dokončení nové podoby prohlídkové trasy, kde byly v týdnu instalovány také obrazy.Foto: archiv zámku Dačice

Jako kastelán zámku Dačice vstupujete do druhé turistické sezony, jak byste zhodnotil svůj první rok zdejšího působení? Vyplnila se vaše očekávání?

Dačický zámek jsem přebral v červenci loňského roku. Přicházel jsem s vědomím, že je to objekt tak trochu zapomenutý, ze všech zámků v rámci jihočeského památkového ústavu nejméně navštěvovaný. To pro mě byla hlavní výzva. Bylo zřejmé, že je nutné obměnit zastaralou prohlídkovou trasu, revitalizovat zámecký park a nalézt smysluplné využití pro nově přikoupenou zámeckou sýpku.

Jelikož je dačický zámek součástí městského centra, od počátku jsem se snažil intenzivněji přitáhnout dačickou veřejnost. Velmi bych si přál, aby si zdejší lidé zvykli na zámek chodit, vodit sem své přátele a být na něj hrdí.

Po tři čtvrtě roku ve funkci mám pocit, že se většinu z toho daří postupně plnit. Před otevřením je první část nové expozice, dokončuje se studie revitalizace parku, především mě ale těší zájem radnice i kulturních spolků ve městě o spolupráci se zámkem. Právě tato spolupráce byla v uplynulém roce tím nejpříjemnějším překvapením.

Zámek Dačice bude letos zpřístupněn veřejnosti o trochu později než ostatní objekty Národního památkového ústavu. Mohl byste čtenářům vysvětlit proč?

Ano, zámek bude pro veřejnost otevřen teprve 16. dubna. Souvisí to s přípravou části nové expozice, takzvaného Bytu Friedricha Dalberga. Minulý rok byly dokončeny práce na obnově interiérů včetně restaurování tapet a stropů.

V letošním roce se dokončovalo restaurování mobiliáře. Bylo nutné doslova z jednotlivých kousků rekonstruovat jedna litinová a jedna kachlová kamna, většina nábytku a obrazů v pokojích je nově restaurovaná, některé kusy vybavení byly zhotovovány na základě starých fotografií a s řadou těchto prací bylo nutné čekat do poslední chvíle, jelikož v loňském roce nebyl dostatek finančních prostředků. Jako státní instituce jsme museli čekat na letošní rozpočet, který jsme přebrali teprve v březnu.

Jiná je ovšem i podoba zbytku trasy a také pokladny. Pevně věřím, že zpoždění bude návštěvníkům vynahrazeno zážitky z návštěvy zámku.

Máte letos připravenou nějakou nabídku, která by mohla do zámku přilákat i místní obyvatele? A na co se mohou těšit i ostatní návštěvníci?

Letošní otevření zámku připadá na den, který je zároveň Mezinárodním dnem památek, protože velmi stojíme o návštěvníky z Dačic a okolí, v rámci víkendu 16. – 17. dubna jsme připravili speciální slevu pro zdejší obyvatele. Po předložení dokladu mají nárok na slevu ze vstupného. Dospělí a senioři zaplatí jednotné vstupné 40 korun, děti do 15 let pak mají vstup zcela zdarma.

V průběhu roku se mimo nové trasy mohou nejen dačičtí návštěvníci těšit na noční prohlídky, pro něž nyní píšeme nový scénář, již tradiční je letní festival Za dačickou kostku cukru probíhající na zámeckém nádvoří, hudební festival Dačické barokní dny, konající se v srpnu v interiérech zámku a chystáme i další akce menšího charakteru, oživující zámek mimo hlavní sezonu.

Dačický zámek patří mezi méně navštěvované objekty například oproti Červené Lhotě, Jindřichovu Hradci či Třeboni, mohl byste uvést důvody, proč by si lidé měli vybrat jako cíl výletu právě Dačice?

Nevím, zda jsou zrovna Jindřichův Hradec nebo Třeboň těmi nejnavštěvovanějšími objekty v rámci jižních Čech. Ale obecně řečeno, je důvodem proč jet na Dačice především mnohem klidnější atmosféra celého zámku.

Návštěvníci si mohou odpočinout od hlavních turistických cílů, kde vystojíte dlouhou frontu v pokladně a v expozici se tlačíte v přeplněné skupině. Kde platíte za parkoviště a třeba i jen za vstup do zámeckého areálu. I když se správy těchto objektů a jejich zaměstnanci snaží seč mohou, jste zkrátka jen jedním z mnoha turistů.

Dačický zámek nabízí ideální prostředí pro návštěvníky, kteří mají hlubší zájem o historii, ale i pro rodiny s dětmi, máme čas se všem věnovat, pro nás je každý turista váženým hostem. Lze sem zajet z nedaleké Telče a Slavonic.

V dnešní ekonomické situaci je určitě důležité říci, že zámecké parkoviště patřící městu je zdarma, vstupné na zámek je téměř nejnižší v rámci jihočeského NPÚ. Zámek sám patří k ojedinělým ukázkám empírové architektury, obklopuje jej nádherný zámecký park a věřím, že zaujme i nová podoba prohlídkové trasy.

K zámku patří rozsáhlý park s historickou sýpkou, jaké s nimi máte plány do budoucna?

Možnost přikoupit zámeckou sýpku se naskytla v roce 2009. Od počátku jsme přemýšleli o využití, které by přineslo zvýšení atraktivnosti zámeckého areálu. Diskuze probíhaly po celý minulý rok a nakonec zvítězila idea vytvořit ze sýpky studijní depozitář stavebních prvků, jehož součástí bude i interaktivní expozice o dějinách stavění.

Chtěli bychom ve spolupráci s městem Dačice a případně i dalšími partnery připravit projekt a financovat jej z evropských grantů, protože investici v této výši samozřejmě nelze pokrýt z našeho rozpočtu.

Pro zámecký park se nyní připravuje projekt jeho revitalizace, chtěli bychom obnovit i některé parkové stavby, dokumentované na historických fotografiích, v nichž by mohlo být zázemí pro návštěvníky. Máme v plánu obnovit přístaviště pro loďky, jež budou pronajímány, a zpřístupnit i umělý ostrov, na němž by se daly pořádat svatební obřady.

Rádi bychom, aby návštěvník, který do Dačic zavítá, našel na zámku i v parku každý rok něco nového a především, aby rád přijížděl znovu.

Autor: Stanislava Koblihová

10.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení