VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitel Ludvík Fabeš chtěl odvolat radu města

Dačice – Závada na jezu „Valcha" přes řeku Dyji postavila proti sobě dačické zastupitele. Ludvík Fabeš chtěl na posledním zasedání zařadit do programu odvolání rady města, ale jeho návrh neprošel 
a policie teď prošetřuje jeho trestní oznámení.

11.7.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Zdeněk Píša


V roce 2008 nechalo město jez, který byl po povodních 
v havarijním stavu, opravit. Jak říká starosta Dačic Vlastimil Štěpán, město zadalo technickým službám města zakázku k odstranění tohoto havarijního stavu. Jednalo se zhruba o půlmilionovou investici. Jinak by rekonstrukce takovéhoto díla stála řádově miliony korun.

„Technické služby poptaly formou veřejné soutěže tři firmy, které se takovouto stavební činností zabývaly. 
Z nabídek poté vybraly nabídku cenově pro město nejpříznivější. Po provedených pracích a odstranění havarijního stavu jezu provedl zhotovitel předávku prací investorovi, v té době technickým službám. Předání bylo bez závad," nastínil starosta Vlastimil Štěpán.

Zhruba před rokem se objevil problém, neboť voda začala při určité výši hladiny protékat pod tělesem jezu.

„Situaci jsme nechali posoudit odborníky městského úřadu, konkrétně  stavebního úřadu, správy majetku i samosprávy. Došli jsme k názoru, že tato závada není reklamace, neboť odstranění havárie dle tehdejší smlouvy o dílo nesměřovalo ani neurčovalo opravu dna jezu, či předjezí," vysvětluje starosta. Podle smlouvy o dílo se totiž odstraňoval již zmíněný stav na opěrných zdech a vlastním tělese jezu.

Vedení města si však přesto nechalo situaci posoudit nezávislým odborníkem, autorizovaným inženýrem na vodohospodářské stavby. Ten zpracoval posudek a rovněž shledal, že na tento problém se reklamace nebude vztahovat.

Radní města se v měsíci červnu se závěry posudku seznámili. Na základě odborného posudku, smlouvy o dílo a předávacího protokolu schválili nereklamovat stavbu, protože současné poruchy na spodní stavbě jezu nesouvisí s plněním smlouvy uzavřené v červnu 2008.

„Je velmi pravděpodobné, pokud bychom uplatňovali reklamaci, že by protistrana tento krok odmítla. Případný soudní spor a jeho neúspěch by šel k tíži města," doplnil Vlastimil Štěpán. Opozici se postup nelíbil a napadla ho.

Na zasedání zastupitelstva však návrh Ludvíka Fabeše na doplnění programu, aby byla rada kvůli tomu, že nereklamuje závadu na jezu, odvolána, neprošel.

„Teď  končí garanční lhůta a rada odmítne reklamaci. Původní oprava stála 524 tisíc korun a nyní to bude daleko dražší. Chybou je, že jez opravovala firma, kterou řídil současný starosta a město nechce, aby dával sám na sebe reklamaci," uvedl k důvodům Ludvík Fabeš a doplnil, že bylo již podáno trestní oznámení na policii v Dačicích.

To potvrdil i policejní mluvčí Milan Bajcura, podle kterého je věc nyní ve stádiu prověřování a prošetřování.
Starosta Vlastimil Štěpán vyvrací, že by byl v nějakém statutárním orgánu společnosti ZZN Pelhřimov, kde v té době pracoval jako zaměstnanec. Dokládá to i úplný výpis z obchodního rejstříku, kde  jméno Vlastimila Štěpána nikde nefiguruje.

Autor: Lenka Novotná

11.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení