VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraňová amnestie pokračuje

Jindřichohradecko - Čtrnáct nelegálně držených zbraní zatím přinesli lidé na policejní oddělení v Jindřichově Hradci v rámci zbraňové amnestie. Ta umožňuje lidem odevzdání zbraní, jejich hlavních částí a střeliva, na které nemají povolení.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šimr

Beztrestné odevzdání zbraní umožnila novela zákona o střelných zbraních a střelivu, která platí od 1. července.

„Tímto dnem začalo platit přechodné ustanovení zákona o zbraních, podle kterého zaniká trestnost nedovoleného ozbrojování u osoby, která bez povolení přechovává zbraň kategorie A, B, C anebo D, její hlavní část nebo střelivo, jestliže je dobrovolně ve lhůtě šesti měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona předá kterémukoli útvaru policie do úschovy nebo přenechá ve prospěch státu," objasnila tisková mluvčí policieHana Millerová.

Ten, kdo využije této možnosti a nelegálně drženou zbraň nebo střelivo odevzdá, nemusí policistům ani nic vysvětlovat. „Po provedeném šetření, zda se nejedná o zbraně pohřešované, nebo s nimi byl spáchán trestný čin, se osoba, která je odevzdala, stává jejich vlastníkem," dodala Hana Millerová.

Podle jejích slov je hlavním účelem tohoto ustanovení snížení počtu nelegálně držených zbraní. „Zároveň jde o to, umožnit jejich držitelům tyto zbraně legalizovat," dodala.

Na policii se chystá iMartin Lejtnarz Jindřichova Hradce. „Chci tam odevzdat patrony, které jsme jako kluci sbírali na cvičáku tady v Hradci. Jsou sice slepé, ale doma už je opravdu raději nechci hlavně kvůli dětem, které jsou někdy až moc zvědavé," vysvětlil.

Jako pozitivní vnímá zbraňovou amnestii i Jan  Oliva z jihočeských Borovan. „Ta věc má samozřejmě veliký potenciál. Mezi lidmi je spousta neohlášených zbraní, střeliva a jiného nebezpečného materiálu, ke kterému se dostali formou nálezu, daru, či dochováním z řad předků, sběratele nevyjímaje. Díky amnestii se dosáhne odborné likvidace či naopak muzejních zachování věcí, které by lidé mohli potencionálně znehodnotit sami o mnoho svéráznějšími a nebezpečnějšími způsoby, mezi které patří domácí skladování, odhození do kontejnerů či pohození v místech veřejně přístupných," míní.

Zbraně mohli lidé beztrestně odevzdávat již v roce 2009. Tehdy bylo na odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál pracoviště v Jindřichově Hradci odevzdáno 112 zbraní všech kategorií.

„Toto přechodné ustanovení, díky kterému mohou lidé zbraně a střelivo odevzdávat, platí do 31. prosince tohoto roku," uzavřela Hana Millerová.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Náhradní autobusové zastávky kvůli rekonstrukci ulic v Radouňce Na kopečku stojí u Staviservisu a z druhé strany u tenisové haly.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení