VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Předpověď s nadějí

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

17.5.2015
SDÍLEJ:

KLÁŠTERNÍ CHRÁM Nanebevzetí Panny Marie v Brně je místem věčného odpočinku královny Elišky a pána z Lipé. Foto: Marcela Handlová

Rok 1326 by se rozhodně nedal nazvat chudým na zajímavé události. Když pomineme už takovou samozřejmost, jakou bylo zadlužování naší země králem Janem v cizině, konalo se zasnoubení jeho druhorozené dcery Jitky. Však už měla ve svých jedenácti letech nejvyšší čas. Ale nakonec, řízením osudu, ze svatby sešlo a Jitčiny kroky různými cestičkami došly až ke francouzskému dvoru, kde stanula po boku králově.

Eliška se dává na zbožnou cestu

Její matka, česká královna Eliška, už toho zřejmě pro sebe od života mnoho nečekala a tak se ho rozhodla naplnit zbožnými skutky, které započala převezením ostatků svého bratra Václava III. z Olomouce do Zbraslavského kláštera. Další činností, která ji uspokojovala, bylo sbírání ostatků svatých, kterých schránky nechávala bohatě a nákladně zdobit. Když francouzský král Karel viděl její zbožné snahy, věnoval jí jeden osten z Kristovy trnové koruny.
O dva roky později podala návrh na kanonizaci Anežky, abatyše klarisek u sv. Františka, dcery Přemysla Otakara I. Důvodem svatořečení bylo množství zázraků, které se v blízkosti Anežčina hrobu udály.

Dříve radost, nyní strach

Ani rok 1327 nezačal příliš optimisticky. To, co bylo před lety vítanou událostí, je nyní důvodem ke strachu a obavám. Král Jan se vrací z rýnských krajin do Čech. Obavy byly oprávněné. Král Jan dokonce nařizuje i duchovním platit jakýsi desátek. Z toho je pochopitelně opat Petr právem konsternován.
Zároveň nám kronikář oznamuje smutnou zprávu o úmrtí jeho předchůdce, prvního opata kláštera, Konráda. Na svou dobu se však dožil úctyhodného věku. Zemřel ve svých 82 letech.
V té samé kapitole jsme nuceni se ještě rozloučit s jedním z nejmocnějších pánů své doby, panem Jindřichem z Lipé. Ten už takové štěstí v délce života neměl. Nebylo mu zřejmě ani šedesát. Jeho smrt pochopitelně nejvíce zasáhla bývalou královnu Elišku Rejčku, která tak naříkala, až to budilo všeobecný rozruch. Její zármutek ale podle všeho nebyl předstíraný, protože po smrti Jindřichově odešla do kláštera v Brně, který sama nechala postavit. Poručila, aby v něm byl její druh pochován a sama zde dožila svůj život. A tak se čtyřicetiletá, temperamentní Eliška vzdává radostí života a netuší, že jí zbývá pouhých devět let.

Děsivá předpověď plná katastrof

Ale abychom tento rok neukončili pouze poslechem zádušních mší, pohlédněme raději na oblohu. A to z pohledu astronomického a vizionářského. Ano, čeká nás zatmění a to rovnou ve dvou provedeních. Vše začne zemětřesením, které postihlo Bavorsko a Čechy.
Ale více než země s nimi otřásla zvláštní psaná předpověď následných katastrof. V září se dostaví veliké větry, které budou vládnout takovou silou, že si budou pohazovat lidmi, vyvracet domy a celé lesy. Moře stoupne do netušené výšky a naopak údolí se vyrovnají na úroveň hor. Pak nastane zatmění slunce, které v ten okamžik ohnivě zrudne. To je znamení velkého krveprolití v zemi.
A to ještě zdaleka není vše. Až pomine zatmění slunce, nastane zatmění měsíce. To, oproti slunci, bude barevné. Směs jeho barev signalizuje zmatení národů. Následný hlad, chudoba a drahota bude důsledkem válek a všeobecného zabíjení.
A v tomto okamžiku dochází v předpovědi k zajímavému obratu. Až války, větry a všechny ostatní pohromy pominou, zůstane na zemi jen pár lidí a z těch se stanou velcí boháči. Tím autor podal svým současníkům výčet všech hrůz, které na ně čekají.
Ale jak se stát tím jedním z přeživších? I na to náš vizionář myslel. Je potřeba si vyhloubit komoru na místě, které je obklopeno horami a do ní nanosit potraviny na třicet dní. Rada jistě dobrá, ale spíše jen pro bohatší. Kde by chudáci vzali jídlo na měsíc dopředu!
A nyní kronikář Petr uvádí vše na pravou míru. Sděluje nám, že celý list je jedna velká lež, protože tento rok byl naopak klidný, mírný a celkem úrodný. Jestli se ale někdo nechal nachytat a nějakou zemljanku si vyhloubil, už Petr neuvádí. Ale když si uvědomím, jak snadno se dají i v 21. století lidé zmanipulovat údajnými konci světa a jinými nesmysly, věřím, že těch krtin bylo dost a dost.
Ale třeba se jen onen vykladač znamení nebeských tak trochu spletl v zemi. Toho roku totiž řádila v Itálii Etna. Ale pravdou je, že mnoho škody tehdy nenadělala.

Jak se to lidé chovají a co to nosí?

Větší pohoršení však u Petra budilo zavlékání novot v oblékání a účesech. Dopodrobna popisuje, jak muži odhazují svou důstojnost a začínají se česat po žensku. Dokonce si i vlasy nakrucují želízkem! Druhá skupina mužů se zas jak barbaři chová, protože si vous neholí.
Podle jeho názoru je odsouzeníhodná i nová móda v odívání. Lidé nosí úzké a krátké šaty a u lokte jim visí kusy látky podobné oslím uším. Všemu podle něho nasadí korunu boty, které se šněrují přes celá lýtka. Ani příslušníky vlastního kněžského stavu Petr nešetří. Kněží nosí malé tonzury a u boku se jim pohupují obrovské meče.
A nejen oblékáním a bradami neholenými je Petr znechucen. Dokonce i zpěvy, které přeci jen do hrdel dokonalých zpěváků patří, ozývají se na ulici a lidé snad i na tyto zpěvy neumělé tančí!
Tuto kapitolu Petr uzavírá velice kriticky. Češi se podle něho chovají jako opice. Dělají, co vidí u jiných.
Pozn.: Tonzura – vyholené místo na temeni hlavy, které nosili právě kněží.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

17.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení