VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní pojišťovny vrací peníze za doplatky

Jindřichův Hradec – Novela zákona, která platí od 1. dubna roku 2009, změnila jeho paragrafy týkající se regulačních poplatků a doplatků na léky a jejich limitů. Na Jindřichohradecku se vrácení peněz za loňský rok týká něco přes tří tisíc pojištěnců.

24.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

Vracejí se doplatky na léky a regulační poplatky, které přesáhnou roční limit pět tisíc korun u dospělých lidí od 18 do 65 let. U dětí do 18 let a seniorů nad 65 let se vracejí poplatky a doplatky, které jsou nad 2 500 korun ročně. S vracením peněz už mají obyvatelé Jindřichova Hradce první zkušenosti.
„Doplatky za léky mi pojišťovna vrací vždy za pololetí. Vloni to bylo 1427 a 1154 korun. Nemám účet, takže mi to chodí složenkou a dostanu k tomu i soupis úkonů a předepsaných léků,“ říká Anna Nováková z Jindřichova Hradce. Užívá řadů léků na cukrovku a srdce a v lékárně pravidelně nechává dost vysoké sumy.

„Do limitů 2 500 a 5 000 korun, nad jejichž rámec se poplatky vrací, se ale nezapočítává 60 korun za každý den ústavní péče v nemocnici, v léčebně dlouhodobě nemocných, lázních nebo za den komplexní lázeňské péče,“ informoval specialista marketingu a komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktor Lavička. A dále se vracení netýká 90 korun za návštěvu pohotovosti a doplatků na částečně hrazené léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Povinností zdravotnických zařízení a lékáren je sdělovat informace o poplatcích zdravotní pojišťovně v rámci vyúčtování poskytnuté zdravotní péče za příslušný měsíc. Konkrétně u lékáren je to údaj o vybrání poplatku za recept 30 korun a dále za vybraný doplatek na konkrétní lék. Dále je jejich povinností vybírat doplatky a poplatky, povinností zdravotních pojišťoven je poplatky a doplatky evidovat. Překročení limitů je sledováno centrálně – automaticky. Přeplatek musí pojišťovna uhradit ve lhůtě 60 dnů po skončení čtvrtletí.

„V případě překročení limitu VZP oznámí pojištěncům nejprve dopisem, že byl u nich překročen limit za konkrétní čtvrtletí, a následně je na adresu uvedenou v registru pojištěnců odeslána složenka s příslušnou částkou překročeného limitu. Pokud si pojištěnec z nějakého důvodu složenku nevyzvedne, částka se automaticky připočte k překročenému limitu v následujícím čtvrtletí,“ doplnil Viktor Lavička. Pokud zvolí pojištěnec odesílání přeplatků na účet, pak je nutné na svém Územním pracovišti VZP, podle místa trvalého bydliště, tuto skutečnost nahlásit. Na vyžádání musí pojišťovna poskytnout bezplatně výpis z osobního poplatkového účtu pojištěnce.

Autor: Renata Kočí

24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení