VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze hřbitova mizí některé náhrobky

Jindřichův Hradec – Změny a úpravy hřbitova u svatého Václava v Jindřichově Hradci vyvolávají mezi některými obyvateli nevoli.  

15.5.2015
SDÍLEJ:

SPÍŠ DŽUNGLI připomínala některá zákoutí na hřbitově svatého Václava v Jindřichově Hradci. Město se stalo vlastníkem a začalo prostor čistit. Lidé se však obávají o osud některých rozlámaných a neudržovaných náhrobků. Foto: Deník/Lenka Novotná

Ze zarostlého zákoutí totiž mizí nejen bujná vegetace, ale jak tvrdí Hradečák Stanislav Maxa, odvážejí se i rozlámané náhrobky. Hřbitov letos získalo od církve, která se o něj z finančních důvodů nemohla starat, město.

„Hřbitov chátral už roky 
a pro všechny, kdo mají vztah k Hradci, je to místo, které má svůj genius loci. I zarostlý působil zajímavým dojmem. Vykácení náletů, z nichž se za dobu bez údržby staly velké stromy, je diskutabilní. Ale náhrobky těch, kdo neplatí za hrobové místo, by se likvidovat nemusely. Vždyť tak se můžeme o mnohých lidech hodně dozvědět a navíc jejich potomci žijící v zahraničí se mohou vydat hledat své předky. A co jim potom řekneme?" ptá se Stanislav Maxa.

Podle jindřichohradeckého místostarosty Bohumila Komínka však na hřbitově dochází jen k údržbě, a to především z důvodu bezpečnosti.
„Odpovědnost za bezpečnost návštěvníků hřbitova, kterou kdysi měla na svých bedrech církev, nyní nese město. Už jsme jednali s některými vlastníky, kteří si budou opravovat hroby. Je potřeba s tím začít něco dělat, dohledávají se ještě další pozůstalí," uvedl.
O tom, jak bude místo 
u kostela svatého Václava vypadat v budoucnu, ale není zatím jasno.

Podle slov hradeckého místostarosty Bohumila Komínka město rozhodně nechce okolí kostela svatého Václava zničit. „Ale nechceme z toho udělat takový skanzen, aby se na to vůbec nesáhlo," tvrdí.

Na hřbitově se podle jeho vyjádření mimo jiné našly poházené litinové kříže, které se v současné době shromažďují.
„Někteří by chtěli, aby se tyto kříže opět postavily a je otázka, kde a jestli se na hřbitově opět postaví, nebo jestli se jen ukáží. Vše se musí doladit. V tuto chvíli tam Služby města dělají opravdu jen běžnou údržbu a ne žádnou likvidaci," vypověděl.

Rozhodně by prý nemělo dojít k tomu, že by místo nakonec vypadalo jako prostor u kostela Nejsvětější Trojice. V letošním roce již město investovalo při úpravách hřbitova u svatého Václava přibližně 190 tisíc korun.
„Zatím děláme takové nejnutnější práce, aby byla zajištěna bezpečnost," zmínil.

Vedení města zároveň jedná s majitelem dalších objektů, které se u kostela nacházejí. „Jednáme s majitelem márnice, abychom ji případně v budoucnu získali do našeho vlastnictví," informoval.

Kostel a hřbitov u svatého Václava by se tak podle Bohumila Komínka měl stát i jedním ze zastavení návštěvníků města, jakýmsi poutním místem.

Kostel má pronajatý pohřební služba Charon, která zde provádí smuteční obřady. Spolumajitel firmy Michal Žoudlík vyčištění hřbitova vítá. „Zatím se vykácely nějaké stromy a nyní se vytahují popadané pomníky. Prostor skutečně zkulturnit potřebuje a město na to má prostředky a může získat dotace. Chodí sem hodné pozůstalých, odhadem třicet procent hrobů je stále udržovaných. Nevím ale, jaký je záměr dál, jak bude hřbitov nakonec vypadat," míní Michal Žoudlík.  (nov, jop)

Autor: Lenka Novotná

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení