Slavnostního střihání pásky se zúčastnil i krajský policejní ředitel Radomír Heřman, který vysvětloval, že náklady na provoz objetu včetně energií se pohybovaly ročně ve statisícových částkách. „Proto obecně hledáme levnější objekty, aby nám více prostředků zbývalo třeba na benzín a podobně,“ zmínil Heřman. Zdůraznil, že policie nechce utíkat z menších míst, ale hledá možnosti, jak snižovat náklady.

„Ve Studené nám obec vyšla vstříc a velice rychle nám pomohla objektem, kde budou zhruba čtvrtinové náklady, možná ještě nižší,“ dodal Heřman.
Pro policii se jedná ale o trochu neobvyklý objekt, neboť obec upravila na stanici bývalý služební byt u mateřské školky. Takže policisté nyní pracují v bývalém obýváku.

„Na Jindřichohradecku je ještě policejní stanice v Chlumu u Třeboně, kde jsme ve vlastních prostorách, které chceme vzhledem k turistickému ruchu v této lokalitě udržet, a dále máme úřední místnost v Českých Velenicích v budově policie na hraničním přechodu. Zde jsou ale vysoké náklady na provoz, takže se snažíme ve spolupráci s českovelenickým starostou hledat něco levnějšího,“ dodal Heřman.

„Když jsme nechtěli, aby policie kvůli vysokým nájmům ze Studené odešla, museli jsme něco udělat. Jsme na okraji regionu a kraje a dojezdové vzdálenosti z Jindřichova Hradce nebo z Dačic, když se tu něco stane, jsou dost dlouhé. Původně jsme uvažovali o obecním bytě na náměstí, ze kterého by vznikla služebna, ale ten neměl bezbariérový přístup, takže to nevyšlo. Pak se uvolnil služební byt školky, jehož obyvatel zemřel. Objekt jsme předělali v nákladu 270 tisíc korun. Z toho zhruba 100 tisíc bylo speciálně pro potřeby policie, jednalo se o elektrické rozvody a podobně. Budova je i zateplená, což také sníží náklady,“ sdělil starosta Studené Vítězslav Němec.

Dodal, že radnici tak spadl kámen ze srdce, protože přece jen se zde potýkali i s drobnými krádežemi a vandalstvím. Podle starosty je to možná i důsledek zvýšení nezaměstnanosti po útlumu masokombinátu, kdy někteří lidé volný čas pak tráví všelijak.

„Policie zde má nájemné, které odpovídá nájmu v každém jiném obecním bytě, a to 2700 korun měsíčně,“ dodal starosta pod Javořicí.
Spokojení jsou také policisté, kteří zde slouží. „Na naší práci se prakticky nic nemění. Střídá se nás osm policistů na směnách. Přes den je zde někdo neustále a noci vykrývají hlídky z obvodních oddělení Jindřichův Hradec a Dačice,“ říká vedoucí policejní stanice Martin Staněk.
Vzhledem k tomu, že obec má instalováno asi sedm kamer zaměřených na centrum a autobusové nádraží, z nichž záznamy má k dispozici i policie, neměl by být ani problém, že se služebna přestěhovala z náměstí.

Policisté ve Studené řeší podle Staňka především přestupky, majetkovou trestnou činnost a působí i v oblasti dopravy. Jedinou specifikou je, že je zde velká chatová oblast, takže i mimo sezonu zaznamenávají více vloupání do rekreačních objektů.

Studenští policisté po novu na stanici mají za sebou první dva měsíce a jak uvedl ředitel územního odboru Policie ČR v Jindřichově Hradci Josef Heš, na bilanci je to krátká doba, ale celý systém se zaběhl docela dobře a případné problémy se řeší za pochodu. „Služby jsou zde zajištěné, chlapi to zde znají, což je obrovská výhoda a zbytek se dolaďuje,“ dodal.

Skutečnost, že se podařilo v obci muže v uniformách udržet, kvitují i místní občané. mnozí se i přišli na slavnostní otevření stanice podívat.
„Jsme rádi. Přece jenom nějaký noční život tady je a alespoň někdo to usměrní. Hlavně, aby se podařilo to tady udržet. Většina lidí v obci je spokojená. Všechno se ruší, ubývá práce, mladí odcházejí,“ shodovaly se Eva Moravová a Lenka Horká.

Také Milada a Jan Musilovi jsou rádi, že ve Studené policie zůstala: „Jsme na konci kraje a když by se něco stalo, tak by trvalo, než nám někdo dojede pomoct z Hradce nebo Dačic. A co si budeme povídat, kriminalita stoupá.“