VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemana někde nahradí Komenský, jinde znak státu či kraje

Jižní Čechy - Portrét příštího prezidenta ve všech školách viset nebude. V tom, zda si Zemanovu fotografii vyvěsí ve své pracovně, nemá jasno ani jihočeský hejtman.

7.2.2013
SDÍLEJ:

Portrét dosluhujícího prezidenta Václava Klause ve všech školách či úřadech fotografie nové hlavy státu nenahradí. Na zdi tříd či pracoven leckde vyvěsí státní znak.Foto: Deník/ Jan Karásek

Státní znak, Jan Amos Komenský nebo dokonce Mona Lisa. Možností, jak nahradit portrét prezidenta republiky ve třídách, je více. Svědčí o tom postřehy 
z jihočeských škol.

Kupříkladu v českokrumlovské základní škole 
v Linecké ulici obraz s portrétem nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana do tříd nepověsí. Na děti tady neshlíží ani dosluhující prezident Václav Klaus. „Jeho fotografii jsme měli jen v ředitelně, ale po nedávných volbách jsme ji sundali a nahradili portréty Jana Amose Komenského 
a Mony Lisy," sdělil ředitel školy Karel Dvořák.

Státním znakem prezidentskou fotografii nahradí v Základní škole Máj I v Českých Budějovicích. „Znak alespoň nebudeme muset v každém funkčním období prezidenta republiky měnit," řekl Deníku ředitel školy Luboš Staněk.

Nově zvolený prezident nepřidělá práci ani zaměstnancům Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni na Táborsku. Václava Klause tu nemají v ředitelně, ve sborovně ani ve třídách a nepočítají 
s tím, že by tomu v případě Miloše Zemana bylo jinak. „Domnívám se, že pokud už by se do tříd nějaký portrét věšel, tak by to měla být podobizna Jana Amose Komenského. Nebo si tam dovedu představit český státní znak či znak zřizovatele – tedy Jihočeského kraje," poznamenal ředitel školy Jiří Novotný.

Někde si však portréty nově zvoleného prezidenta obstarají. Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Českých Budějovicích čeká výměna šesti obrazů. Podle jejího ředitele Karla Štixe by se tak mělo stát asi do měsíce. „Vycházím 
z vlastní zkušenosti, když jsme v roce 2003 měnili fotografie Václava Havla za Václava Klause," uvedl. „Zatím je dost času a nikdo na to moc nespěchá. Určitě to nebude tak rychlé a spontánní, jako když jsem v roce 1989 začínal po vojně učit a sundávali se fotky Gustáva Husáka," zavzpomínal.

Vyvěšování portrétů hlavy státu ve školách či úřadech nenařizuje žádný zákon. Podle Patrika Kubase z odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR jde pouze o výraz tradice a úcty k hlavě státu. Žádný zákon ani vyhláška to nijak neupravuje.

Tradice vyvěšování obrazů státníků v českých učebnách je stará 150 let, zavedl ji tehdejší rakouský císař František Josef I. a tento zvyk přetrval i v dobách samostatného Československa. Za socialismu za absenci portrétu prezidenta hrozil dokonce postih, ale po změně režimu už nikdo nic podobného nenařizoval.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly dnes žijeme v jiné době, než když visel povinně portrét císaře pána ve všech úředních prostorách. Každý se může svobodně rozhodnout, zda si státníka na zeď umístí, či nikoli. „Je možné, že si fotografii Miloše Zemana do své pracovny pověsím, najdu-li pro ni důstojné místo. U současného prezidenta se mi to doposud nepovedlo," uzavřel s tím, že důstojnosti úředních prostor se dá docílit i jiným způsobem.

Autor: Redakce

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Hule.

V úterý na vás čeká Jára Cimrman i povídání o rybách a výlovech

Hráz orlické přehrady.

Do útrob hráze se můžete podívat mimořádně večer

ČSSD znovu chybí náhradníci

České Budějovice – Další kandidáti jihočeské sociální demokracie si rozmysleli účast v parlamentních volbách na protest proti vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly.

Pozor na železničním přejezdu

Jihočeský kraj – Téměř devadesátka policistů kontrolovala železniční přejezdy, vlaková nádraží a stanice v rámci bezpečnostní akce VLAK.

Hokejový KLH Vajgar zmrazil činnost, na scénu přichází nový klub

Jindřichův Hradec – Vleklá krize Klubu ledního hokeje Vajgar J. Hradec vyvrcholila zmrazením jeho činnosti. Oddíl se už delší dobu potýkal hlavně s nedostatkem finančních prostředků.

Atleti Dvořáková a Gysel vybojovali krajské tituly

České Budějovice - Společný atletický přebor krajů Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského se pro dospělé, juniorské a dorostenecké kategorie uskutečnil v Českých Budějovicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies