Muži v Jindřichově Hradci Mezinárodní den žen respektují

V těchto dnech však nakupují květiny také muži více, než obvykle. Pro své kolegyně do práce nakupoval u příležitosti Mezinárodního dne žen (MDŽ) narcisy Lukáš Doležal: „Odpoledne koupím kytičky pro přítelkyni, mamku a tchyni. Ženy si určitě zaslouží víc svátků než ten jediný. Měly by být víc opěvované a muži by jim měli dávat najevo větší úctu častěji než při této příležitosti.“

V některých podnicích stále udržují tradici a v tento den kupují zaměstnankyním květiny. Starší generace mužů prý raději dává ženám karafiáty, oblíbené jsou také klasické růže.

„Záleží na mužích, někteří potřebují konkrétní datum, aby ženě dali květiny, jiní je kupují častěji a nemusí to být v tento den, či na Valentýna nebo Svátek matek,“ řekla floristka Květinářství u spořitelny Kateřina Štěpánková.

Tradiční oslavy MDŽ stále udržuje Okresní rada Českého svazu žen. Ženy z celého okresu každoročně přijíždějí do Jindřichova Hradce, aby se zúčastnily setkání se zajímavým programem a vzájemně si předaly drobné dárečky, které samy vyrobily.
Vždy je přijdou pozdravit s připraveným vystoupením děti ze 4. Mateřské školy v Jindřichově Hradci a předávají jim vlastnoručně vyrobená přáníčka. Ve čtvrtek 6. března se setkalo v sále restaurace Jiskra na sedmdesát žen.

„Setkání připravujeme celá léta, protože se domníváme, že je to svátek všech žen. Nevymysleli ho komunisté. Na každé setkání máme připravenou zajímavou přednášku. Tentokrát byla na téma Pověsti, pranostiky a zvyky na Jindřichohradecku, které poutavě i vtipně zároveň připravil a přednesl profesor Rudolf Prokop,“ upřesnila místopředsedkyně Okresní rady Českého svazu žen Jana Hrušková. Ženy si ze setkání odnášejí kromě jarního petrklíče a dárečků příjemné zážitky.

Historie svátku

Pamětníci totalitní doby vzpomínají na podnikové oslavy, kde každá žena dostala květinu, pohoštění a někdy nějakou maličkost. Často se pak stávalo, že většina oslavovaných žen ze schůze pospíchala obstarat rodinu, zatímco muži v oslavách pokračovali. Snad proto se MDŽ tak zprofanoval.

Mezinárodní den žen je slaven na počest stávky newyorských švadlen z 8. března v roce 1909 ve Spojených státech.
Historie Dne žen, jak se mu původně říkalo, však začala již v roce 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s myšlenkou, že by se měly ženy scházet veřejně v určitý den v roce a žádat volební právo.

Až o tři roky později v roce 1910 na II. mezinárodní konferenci žen – socialistek v Kodani navrhla Klára Zetkinová setkání žen v různých zemích v určitém dni v příštím roce, aby pak požadovaly volební právo. Poprvé se tak sešly v roce 1911 v Německu, Rakousko – Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a Americe. Ženy požadovaly právo na práci, na odborný výcvik a skoncování s diskriminací. Mylné zařazení mezi „totalitní“ svátky pravděpodobně souvisí s tím, že 8. březen vyhlásil jako oficiální svátek V. I. Lenin roku 1917 „na oslavu heroické práce žen“.
Stále se však jedná o celosvětovou manifestaci za odstranění diskriminace žen a jejich rovná práva. Proto mnozí nevidí důvod vyhýbat se oslavám MDŽ.

Stanislava Koblihová