VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinář se podělil o své zkušenosti

Jindřichův Hradec/ROZHOVOR - V úterý po poledni přednášel v učebně chemie o své zajímavé práci prvním ročníkům Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci válečný zpravodaj senátor Jaromír Štětina.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Jaromír Štětina přednášel gymnazistům o práci válečného zpravodaje. Foto: Deník/Nikol Ježková

Je to známý český novinář. Několik let pracoval jako válečný reportér. V roce 1997 obdržel od Václava Havla za svou práci Cenu Ferdinanda Peroutky. Jaromír štětina je autorem mnoha cestopisných publikací.

Natočil i dokumentární filmy z válečného prostředí. Patří ke spoluzakladatelům humanitární společnosti Člověk v tísni.

Při besedě se studenti dozvěděli jedinečné informace o práci válečného reportéra. Přednášející měl pro posluchače připraven dokumentární film zachycující boje v Čečensku, závěrem přednášky probíhala diskuse. Jaromír Štětina za svou práci získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

Senátor Štětina je autorem mnoha cestopisných publikací. Natočil i dokumentární filmy z válečného prostředí. Patří ke spoluzakladatelům humanitární společnosti Člověk v tísni.

Přednášel o své zajímavé práci i studentům prvních ročníků jindřichohradeckého gymnázia.

Máte nějaký zvláštní vztah k Jindřichohradecku?
Mám slabost pro Jindřichohradecko i pro celý Jihočeský kraj. Před pěti lety jsem cestoval s plachtovým vozem s koňmi a strávil jsem zde čtrnáct dní. Je tu líbezná, spořádaná a vysoce kulturní krajina a to mám rád.

Odlišil byste nějak práci válečného reportéra od běžného novináře?
Musíte mít vyvinutý smysl pro pochopení lidí, kteří jsou v konfliktu. Jako válečný zpravodaj jsem pracoval čtrnáct let například v Bosně, Čečensku, Afghánistánu. Je to řemeslo, jako kterékoliv jiné. Je třeba dodržovat určitá pravidla.

Co je nejdůležitější v práci válečného zpravodaje?
Člověk musí být nenápadný, ale přitom se nesmí oblékat jako voják. Nesmí mít drahé vybavení, protože vybavení se často krade. Nejdůležitější je dát lidem najevo, že si jich reportér váží a ví, v jakých podmínkách žijí, jsou totiž v extrémních podmínkách. Je třeba se naučit s lidmi soucítit a vážit si jich.

Na co by si měl dát válečný reportér pozor?
Člověk se nesmí povyšovat nad lidské neštěstí.

Okradli vás někdy?
Byl jsem oloupen mnohokrát. Jednou mi na tržišti vzali bundu, ve které jsem měl věci, to mě mrzelo.

Byl jste někdy raněn?
Zraněn jsem nebyl, možná mám nějaké zranění na duši.

Zatkli vás někdy?
Když vás zatknou, musíte se za každou cenu dostat k nejvyššímu možnému veliteli, aby vás vyslýchal on. Jde také o čas, emoce potom vychládají. Byl jsem zatčen v Rumunsku v roce 1989 při revoluci. Měl jsem u sebe prázdné patrony. Byl jsem dokonce postaven ke zdi, ale potkal jsem známého a ten mne zachránil.

Proč jste skončil s prací válečného reportéra?
Viděl jsem, co dokáže za pár let válka ze života udělat. Přestal jsem, protože jsem zjistil, že válku mám rád. Války jsou instrumentem agrese, protože se vedou kvůli hmotnému majetku.

Chybí vám to někdy?
Nechybí.

Jaký je váš postoj k náhubkovému zákonu?
Jsem proti tomuto zákonu, je to omezení demokracie. Jsem také jedním ze 1sedmnácti senátorů, kteří budou podávat ústavní stížnost.

Co si myslíte o současných projevech extrémismu v Čechách?
Za extrémismus považuji jak extrémní komunismus i nacismus. Jde o to, že se používá násilí k dosažení cílů. Žhářství v Opavě je děsivé. Podle mě není na vině legislativa, ale exekutiva. Na vině je ministerstvo vnitra.

Co jako ekonom míníte o světové finanční krizi Nemyslíte si, že ji zveličují například média?
Krize je skutečná. Je to vážná situace. Mnozí lidé se dostávají do neblahé životní situace. Krize způsobuje to, že mnozí lidé vzpomínají na předešlý režim.

Jako novinář máte zákaz vstupu do Ruska. Jaký je k němu váš postoj?
Je třeba sjednotit Evropu, aby byla silná a mohla konkurovat Ruské federaci. Rusko není normální demokratická země a my jsme ve sféře jejích imperiálních zájmů. Musíme Rusko respektovat jako velmoc, ale nehrbme se před ním.

Autor: Nikol Ježková

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení