VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny v dačické nemocnici signalizují, že pojede dál

/AKTUALIZOVÁNO - GALERIE/Dačice – Nejenom potencionální pacienti, ale také bývalí zaměstnanci, v úterý využili příležitosti Dne otevřených dveří, aby si prohlédli novinky v dačické nemocnici.

9.12.2010 8
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří v dačické nemocnici přilákal desítky zájemců, kteří si prohlédli nově rekonstruované prostory. Foto: Deník/Lenka Novotná

Mnohé občany z Dačicka mrzí, že v nemocnici nejsou lůžková oddělení interny a chirurgie.

Průvodkyni návštěvníkům dělala předsedkyně představenstva špitálu Miroslava Člupková.

Nemocnice letos získala čtyřmilionovou investiční dotaci z Jihočeského kraje, která pomohla k řadě změn. V současné době se instaluje nový výtah v nákladu zhruba 1,8 milionu korun. Dalších 1,5 milionu korun podle Člupkové stála výměna oken v hlavní budově, v severní části a přízemí.

Nově je také rekonstruované gastroenterologické pracoviště, které bylo doplněné i novým vybavení. Celková investice zde činila přes 1,1 milionu korun.

Právě toto pracoviště spolu s interním se nově přestěhovalo do budovy, kde bývala gynekologie a porodnice.

„Gastroenterologické pracoviště tak získalo především nové sociální zázemí pro pacienty. Operační sál zde také vyhovuje všem parametrům. Na interně budou dva pokoje sloužit pro krátkodobé umístění pacienta po aplikaci infúzních terapií a pro krátkodobý pobyt pacienta na lůžku,“ vysvětluje Člupková.

Na interně nyní lékař slouží v pondělí a úterý a od nového roku bude mít ordinaci rozšířenou o čtvrtek.

Podle Člupkové byla nyní zásadní investice právě do rekonstrukce směřující k úsporám energií. „Vloni v lednu jsme na otop vynaložili přes půl milionu korun. Již nyní po výměně oken se úspory projevují. Nyní ještě instalujeme automatické vchodové dveře do hlavní budovy a na gastroenterologické pracoviště,“ sdělila návštěvníkům Člupková s tím, že vedení nemocnice musí jít cestou maximálních úspor energií.

PLUSY

Přestěhovaná a zrekonstruovaná pracoviště gastroenterologické a interní a připravované nové rehabilitační pracoviště v budově nevyužité kuchyně jsou jasným signálem, že nemocnice v Dačicích má svou budoucnost.

„Řada věcí zde byla v havarijním stavu, třeba páteřní kanály rozvodů vody nebyly nikdy rekonstruovány,“ naznačuje ředitelka nemocnice.

Podle jejích slov do budoucna nemocnice nemůže stavět na interním a chirurgickém oddělení s lůžkovou péčí. „Dnes musíme jít cestou léčebny dlouhodobě nemocných, kde se snažíme udržet standardy a sázíme na rehabilitaci. Chceme zahájit rekonstrukci rehabilitačního pracoviště, které by nově mělo vzniknout v bývalé kuchyni. Stávající prostory jsou nevyhovující,“ sdělila Člupková.

Pokračovala v tom smyslu, že v současné ekonomické situaci je velkým problémem do Dačic získat lékaře, kteří odcházejí i z lukrativnějších nemocnic.

Zastupitel města Lubomír Kloiber při prohlídce nemocnice argumentoval tím, že výměna oken občanům z Dačic a okolí po 16. hodině neposkytne lékařskou péči. A ptal se, zda je obyvatelům Dačicka poskytována odpovídající zdravotní péče jako jinde v republice.

„Ambulantní péče je srovnatelná, jako třeba na Třeboňsku, kde rovněž není nemocnice. A parametry na lůžková zařízení jsou tak náročná, že je nejsme schopni splnit a zdravotní pojišťovny nám na ně neposkytnou smlouvy. A po odchodu lékařů z České republiky může být ještě větší koncentrace lůžkové péče,“ dodala Člupková.

MÍNUSY

Lidem z Dačic a okolí se nelíbí, že v momentě potřeby hospitalizace na chirurgii nebo interně budou muset ležet v jindřichohradecké nemocnici. Dojíždění na návštěvy za pacienty se tak komplikuje a hlavně prodraží.

Právě skutečnost, že kromě léčebny dlouhodobě nemocných, není v nemocnici žádné lůžkové oddělení, trápí mnohé občany. „Měla jsem manžela dvakrát v nemocnici, naposledy v Jindřichově Hradci a dojíždělo se tam daleko hůř než do Jihlavy. Měla jsem jen hodinu na návštěvu a oddělení interny u nás bylo daleko hezčí,“ míní Bohumila Štěrbová, která v dačické nemocnici pracovala dlouhá léta jako porodní bába. Její někdejší kolegyně Dana Plachá jí přitakávala, že na stará kolena se dočkaly toho, že v Dačicích lůžková interna a chirurgie chybí. Shodně ale dodávaly, že ředitelce věří, že to s nemocnicí myslí vážně.

Hodina na, v… Lenka Novotná

V úterý se mohla veřejnost seznámit s novinkami v dačické nemocnici. Ředitelka nemocnice Miroslava Člupková představovala vizi, kterou by se nemocnice měla ubírat, byť pro mnohé občany je tak trochu zklamáním, že se lůžková interna a chirurgie pravděpodobně do Dačic již nevrátí. Podle Člupkové je nutné jít cestou investic, které povedou k úsporám. Proto se například měnila okna.

Autor: Lenka Novotná

9.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení