Dokonalé výhledy, praktičnost a velkorysá dispozice. Takto lze charakterizovat dům, který vyrostl na středním Slovensku. Má prakticky vše, co by měl poskytovat dům snů.

Dům se nachází nad Banskou Bystricou 

Na rovinu. Pro tento dům se podařilo zajistit mimořádně atraktivní parcelu na kopci Suchý vrch nad Banskou Bystricou uprostřed hor středního Slovenska. Majitelé tak mají na dosah borovicový les, jako na dlani pak Kremnické vrchy a hřebeny Velké Fatry i Nízkých Tater.

Dřeva pro byt v pražské části Smíchov bylo užito na podlahách i stropech.
NEchata v Praze. Do domu na Smíchově se podařilo dostat ryzí pohodlí

Investor se pro spolupráci na projektu obrátil na architektonické studio Paulíny Hovorka Architekti.

„Našim zadáním bylo vytvořit jednopodlažní objekt, dostatečný odstup od okolních pozemků i optický kontakt se zahradou a borovicovým lesem ze všech obytných místností,“ přiblížil práci architekt Braňo Hovorka.

Důraz pak architektonický tým měl brát také na maximální odolnost objektu a bezúdržbovost.


Nahrává se anketa ...

Jak to vypadá v domě snů

Dispozice domu je poměrně jednoduchá, kdy je zde i minimum chodeb.

„Kolem centrální obytné haly, do níž směřuje hlavní vstup, je z jedné strany napojena ložnice rodičů s šatnou a hygienickým zázemím a pracovna. Na opačné straně zase do haly míří dětské pokoje a pokoje pro hosty s vlastním hygienickým zázemím,“ popsal architekt Martin Paulíny.

Ve starém domě v centru Českého Krumlova se podařilo zachránit renesanční strop.
Z ruiny místem radosti. Dům v Českém Krumlově přežil i povodně, nyní znovu září

Nechybí ani technické a skladovací prostory.

„Kompozici místností doplňuje vinný sklípek přístupný výhradně ze zahradní terasy a praktický sklad u parkovacích míst vedle hlavního vstupu do domu,“ přiblížil Paulíny.

Takto je dům zasazen do okolní přírody.Takto je dům zasazen do okolní přírody.Zdroj: se svolením Mateje Hakára

Unikátní exteriérové prvky

Objekt je se svými 439 metry čtverečními poměrně rozsáhlý, přesto velmi citlivě zapadá do krajiny a jakoby mizel v zemi. Je toho dosaženo i tím, že …

  • Využity byly z velké míry ryze přírodní materiály, které budou přirozeně stárnout v interakci s okolní přírodou.
  • Zelená střecha stavby plynule přechází do okolního terénu.
  • Přírodní povrchy stěn a stropů z pohledového betonu, otevřené plochy prosklených fasád, linie surové nerezové atiky a textura neošetřené dřevěné terasy se zase zajímavě snoubí s přírodním prostředím.
  • Velmi zajímavým prvkem pak velký střešní světlík zabalený do poloprůsvitné vnější tkaniny, který poskytuje interiéru proměnlivou světelnou a slunečnou atmosféru.

Velké prosklené stěny i plnohodnotná letní kuchyně

Do domu se vstupuje v jeho západním rohu, který je zároveň jeho nejvyšší úrovní.

Dům je krásně zasazen do krkonošské krajiny
Dům v Krkonoších mění barvu. Odolá bouřím a patří mezi nejžádanější typ v Česku

„Kompozičně objektu dominuje horizontalita s orientací velkých prosklených stěn místností jihovýchodním směrem k obytné terase a lesu. Obytná část terasy je pak intimně zapuštěna hlouběji do středu stavby, kde slouží jako plnohodnotná letní kuchyně s jídelním i obývacím posezením,“ sdělil mimo další architekt Braňo Hovorka.

Centrální obytný prostor se střešním oknem a jeho vnitřní a vnější části jsou pak podle něj klíčové pro využití domu během stále teplejších letních období.