Příběh této nemovité kulturní památky sahá až do středověku, zvenčí i zevnitř si dům v pražské Havelské ulici zachoval mnoho ze svého původního charakteru. Dnešní podoba vznikla v průběhu několika století sjednocením celkem pěti gotických domů.

Klasicistní přestavba domy i s ulicí v polovině devatenáctého století sjednotila pod jednu střechu a fasádu. „Přesto se jedná o nehomogenní srostlici různých historických staveb a přestaveb,“ říká architekt David Wittassek z kanceláře QARTA Architektura

Interiér si zachová atmosféru meziválečného bytu. Působivost celého prostoru umocňují umělecké předměty majitelů
Perla z Letné. Místo jako za zlaté éry první republiky není pro slaboduché

Spolu s kolegou Jiřím Řezákem se postarali o komplexní rekonstrukci unikátního objektu. Od poloviny dvacátého století dům bohužel chátral. O jeho záchranu se postarali až potomci původních majitelů. Přáli si důstojnou a kvalitní obnovu, která vrátí zpátky dům běžnému nájemnímu bydlení.

Ve vylidňujícím se centru Prahy, kde majitelé objektů často sází na krátkodobé ubytování turistů, jde o záslužný a výjimečný počin. Obnovou domu v Havelské ulici se architekti ze studia Qarta Architektura zabývali devět let.

Zachovat historii a atmosféru stavby

Odkrývání historických vrstev jim přineslo spoustu překvapení a pochopitelně vyvolalo otázky týkající se dobových stavebních přístupů v konstrukcích i detailech. Pozornost vyžadovala zvláště řemeslná provedení stavebních detailů.

Zastřešení nad malým dvorem bylo restaurováno, skleněné zastřešení kulatého klasicistního schodiště obnoveno.Zastřešení nad malým dvorem bylo restaurováno, skleněné zastřešení kulatého klasicistního schodiště obnoveno.Zdroj: Se souhlasem BoysPlayNice

„Atmosféra domu je neopakovatelná, proto jsme přemýšleli, jak sem přinést nové vrstvy tak, aby ji nenarušily a zároveň odrážely současný přístup,“ vysvětluje David Wittassek. Původní prvky při rekonstrukci prošly restaurováním, týká se to například oken a dveří, zámečnických a tesařských prvků nebo podlah z různých materiálů či fasád a omítek, aby mohly být vystaveny na odiv.

Jako jednotící element zvolili nové materiály, jako je kov, sklo a beton v přirozené ryzí podobě. Domem se nenápadně prolínají, zároveň obyvatele provádí jeho historií.

Od nových podlah v románských sklepích, přes přiznané zbytky gotického lomeného oblouku na fasádě po klasicistní krov. Jednotlivá podlaží nadále po drobných úpravách slouží pro bydlení, v přízemí vznikly prostory pro restauraci či hostinec. V podkroví vznikl nový obytný prostor.

K ložnici patří šatna. Hravým prvkem se stal kulatý průhled.
Roste na přání. Byt v Praze okouzlí promyšlenou dispozicí a barvami

Dům byl původně koncipován jako průchozí, stejně tomu bude i nadále. Z Havelské ulice se dá dvory dostat až do vedlejší Kožné. Jedním ze základních pilířů renovace byla proměna zastřešení dvorů. Architektům se podařilo vyhledat historickou dokumentaci zastřešení hlavního dvora nad průchodem.

Nýtovaná konstrukce s prosklenou střechou byla z bezpečnostních důvodů sejmuta při bombardování Prahy v roce 1945. Současná rekonstrukce obnovila zastřešení dvora v upravené podobě.