Jak popsala architektka Markéta Bromová, podmínky pro výstavbu nebyly úplně ideální. Parcela je svažitá, poměrně malá, v blízkosti stojí další domy. „Dům jsme posadili k severní straně pozemku, aby před ním mohla vzniknout obytná terasa orientovaná na jih. Objekt je zároveň zapuštěný od úrovně silnice kvůli soukromí i s ohledem na průběh svahu terénu,“ přiblížila Markéta Bromová.


Nahrává se anketa ...

Dům s užitnou plochou 178 metrů čtverečních nemá jen ryze obytnou funkci, ale do tvaru L k němu přiléhá druhý objekt. V něm je sauna a odpočinkové místo v úrovni terasy. Součástí je také velká garáž s dílnou a sklad.

Velká prosklená stěna

Důležitou součástí hlavního obytného prostoru je velká prosklená stěna, která navazuje přímo na terasu a obyvatelům tak dává pocit, jako by byla tato část domů daleko větší.

„Při severní straně se nachází kuchyně s dlouhým oknem, které umožňuje průhled skrz celou šířku domu do zeleně,“ přiblížila architektka.

Západní část domu slouží jako privátní zóna. Ložnice tu mají okna orientovaná do strany směrem k vzdálenějšímu sousednímu objektu, koupelna se zase otevírá do zeleně na severní stranu.

close V Berouně se architekti museli vypořádat se svažitým pozemkem. info Zdroj: se svolením Veroniky Raffajové zoom_in V Berouně se architekti museli vypořádat se svažitým pozemkem.

Dům skrytý cizím očím

Přestože dům stojí v poměrně husté zástavbě a také u cesty, podařilo se jeho obyvatelům dát dostatek soukromí.

Při pohledu z ulice je tak pro kolemjdoucí viditelný pouze nájezd ke garáži a potom dlouhý pás zeleně. Ten tak chrání pobytovou terasu i objekt na spodní úrovni od pohledů z ulice.

„Dům je tak v podstatě cizím očím zcela skrytý,“ přiblížila Markéta Bromová.