V ČLÁNKU NAJDETE
Zbavit bydlení v historické vile podoby z přelomu milénia a s ohledem na moderní trendy a požadavky jeho vizáží přiblížit i tomu, že se nachází v historickém objektu. Tak lze charakterizovat práce, které byly provedeny v krásné vile v Praze – Bubenči.
Z historie vily Bianca
Vila Bianca je krásná nemovitost v pražské části Bubeneč (dříve nazývaná jako Přední Ovenec), která byla v letech 1904–1921 dokonce samostatným městem. O stavbě vily je známo například, že …
- Přestavbu starší, patrně klasicistní usedlosti navrhl slavný architekt Jan Kotěra roku 1910 pro rodinu Bondyovu, které objekt patřil již od roku 1890.
- Již po I. světové válce byla provedena přístavba a celková historizující úprava od architekta Maxe Spielmanna , jak připomenul web Slavné vily.
- Roku 1924 zakoupila dům rodina průmyslníka Karla Loevensteina.
- Národní správa byla nad objektem vyhlášena roku 1953 a o devět let později přešlo vlastnictví vily na československý stát.
- Koncem 50. let došlo k takovým úpravám, aby objekt mohlo využívat čínské velvyslanectví.
- Poslední radikální přestavba byly dokončená v roce 2003 podle projektu nizozemského architekta Ericka van Egeraata.
Úkol pro architektonické studio
Jak uvedl Martin Gaberle z Komon architekti, vnější vzhled vily se již před lety podařilo navrátit do podoby inspirované původním návrhem Jana Kotěry, interiér však notně odkazoval na konec 90. let.
„Náš návrhy byl současný, bez historizujícího přístupu. Nicméně má ambici vytvořit vztah k historické architektuře domu,“ popsal Martin Gaberle.
Nahrává se anketa ...
Přesun kuchyně i pokoj pro hosty
Architektonický tým vedený Martinem Gabrielem v případě vytvoření nové podoby bydlení o výměře 130 metrů čtverečních podnikl mimo jiné tyto dispoziční kroky:
- Kuchyň se přesunula do jednoho společného, jižně orientovaného prostoru s jídelnou a obývacím pokojem. V bytě tak vznikla samostatná pracovna s možností přespání.
- Ložnici v severní části nechal oddělenou šatnou vlastní koupelnu s výstupem na balkon.
- Halu uprostřed bytu prosvětlil denním světlem z okolních místností.
Dub i mosaz získají patinu
V případě výběru materiálů pro interiér postupoval citlivě a v harmonii se současnými trendy i historií budovy.
„Vybrali jsme tmavě olejovaný dub pro parketové podlahy i nábytek. Stejně jako akcenty z přírodní mosazi budou s časem získávat přirozenou patinu. Sádrové stěrky na stěnách mají matný bílý nátěr jednotný s lakem dveří a lakem vestavěného nábytku. Necháváme tím vyniknout hru světla a stínu,“ uvedl Martin Gaberle.
Světlo do interiéru pak přináší i množství zrcadel a skleněných svítidel.