Jako by nestačilo trápení způsobené zdražováním, covidem či ruským harašením na ukrajinské hranici. Společnost sžírají další dvě nemoci: víra v nesmysly a nevíra v autority. Je zarážející, čemu jsme ochotni uvěřit. Jako bychom se řídili pravidlem, co je psáno, to je dáno. A to i v době, kdy jsou sociální sítě přeplněny „zaručenými“ informacemi.

Luboš Palata
Svět 2021. Na čínský virus máme vakcínu, na Čínu ne

Vyvolávají pocit, že za vším zlým je spiknutí mocných. Ti nás ovládají jednou prostřednictvím mobilních sítí, podruhé miniaturními čipy. Víra v hlouposti jde spolu s nedůvěrou v autority. Ta se projevila během boje s pandemií. Vláda nařizovala často zmateně. To však neznamená, že bychom měli ignorovat i rozumné předpisy. Postoj „budu dodržovat jen to, co chci“ se rozrostl tak, že je o strach, kdy se tak začnou chovat řidiči.

Na začátku nového roku bych proto rád vyslovil dvě přání: Přání první: Nevěřme všemu. Používejme hlavu a vždy se dívejme na důvěryhodnost zdroje informace.

Kateřina Perknerová
Kupředu pravá, levice vzad

Přání druhé: Podmíněnou důvěru dejme těm, které jsme si zvolili. Neslibují okamžitý ráj, spíše pot a slzy při boji s epidemií a drahotou. Bez naší podpory ale ten zápas nemůžou vyhrát.

Hodně víry nám všem!