Vůz který vidíte už se ovšem nejmenuje Aspark Owl – jedná se o modernější prototyp označený jako SP600. Přestože má japonské kořeny, vznikl v Evropě, konkrétně u zmíněné společnosti Manifattura Automobili Torino.

Tato firma, založená inženýrem Paolem Garellou, zastřešuje vývoj a výrobu různých zakázkových malosériových aut, v její historii najdete třeba Glickenhaus SCG003, Apollo IE nebo nedávno hodně propíranou reinkarnaci Lancie New Stratos.

Za volantem Marc Basseng

Aspark SP600 před pár dny absolvoval testování na vysokorychlostním testovacím oválu u německého Papenburgu. Ten tvoří dvě klopené zatáčky a dvě dlouhé roviny, z nichž každá má 4 kilometry.

close Aspark SP600 info Zdroj: Se svolením Manifattura Automobili Torino zoom_in Aspark SP600

Za volant usedl vítěz závodu 24h Nürburgringu Marc Basseng, na autě byly obuty speciální pneumatiky Bridgestone a vše zaznamenávalo GPS zařízení Racelogic V-Box. Už při předchozích pokusech se vůz opakovaně rozjížděl na rychlosti 420 a 430 kilometrů v hodině, na finální ostrý pokus pak vybičoval maximální rychlost 438,7 kilometrů za hodinu.

To znamená nový rekord mezi elektrickými hypersportovními vozy a překonání rekordu, který na stejném místě před pár lety stanovil chorvatský Rimac Nevera – ten se zde rozjel na 412 km/h.

Na záznam z rekordní jízdy se můžete podívat přímo zde:

| Video: Youtube

Bohužel Aspark, potažmo Manifattura Automobili Torino, nezveřejnil žádné technické údaje prototypu. Vůz SP600 v této fázi sice není produkčním vozem – nemá koneckonců ani zrcátka – ale měl by se blížit podobě, ve které vznikne malá série zákaznických vozů. Pochopitelně za patřičně vysokou cenu. Mělo by se jednat též o nejrychleji akcelerující elektrické vozidlo.

Kdo překoná rekord?

Přestože je rychlost elektrického vozu ohromující, pořád se ve světě extrémních silničních aut se spalovacími motory najdou i rychlejší kusy. V danou chvíli drží zaznamenané prvenství z roku 2019 Bugatti Chiron Super Sport, který jel 490 km/h a pokořil tak magickou hranici 300 mil za hodinu. Překonat se jej ale chystá švédský Koenigsegg Jesko Absolut, který tvrdí, že pojede 530 kilometrů za hodinu, a na podobnou metu si věří i americký úpravce Hennessey s modelem Venom F5.