VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: Medvěd Altaj si dopřál jarní očistu

Hluboká nad Vltavou - Medvěd plavý, který od loňského srpna žije v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou, se v těchto teplejších dnech rád noří do vody. V úterý takto bavil návštěvníky hned ráno.

Anonym ohlásil bombu na nádraží, policisté zkontrolovali i to budějovické

České Budějovice - Rozsáhlé policejní manévry zažívá v sobotu odpoledne celá republika. Českým drahám totiž anonym oznámil, že na hlavním nádraží je nastražena bomba. Neupřesnil však, ve kterém městě. V jižních Čechách proto policie zkontrolovala nádraží v Budějovicích. Nic nenašla.

V Rakousku otevřeli obchvat Freistadtu. Zrychlila se tak cesta na Linec

Freistadt - Řidiči, kteří využívají trasu z Českých Budějovic na rakouský Linec, ušetří zase o trochu více času. V noci ze soboty na neděli byl totiž otevřen pětikilometrový obchvat Freistadtu. Není tak již nutné projíždět městem, uleví se i obyvatelům. Obchvat je součástí čtyřproudové rychlostní komunikace.

Budvar má patent na zcela nové pivo

České Budějovice – Revoluci do pivovarnictví přináší Budějovický Budvar. V restauracích začíná prodávat B: Cryo, nápoj, který se vymyká dosud známým kategoriím. „Je velice silný, chutná jako pivo, hřeje jako destilát. Využíváme princip vymrazování vody 
z piva ve speciálních lahvích, který jsme si nechali patentovat," uvedl Petr Košin, specialista řízení jakosti.

OBRAZEM: Čtenářka Bohumila Zíková si hned oblíbila svůj nový účes

České Budějovice - Změnit svůj vzhled za pomoci profesionálů už dlouho chtěla Bohumila Zíková z Českých Budějovic. Nakonec se jí to poštěstilo díky Plus Deníku. „Hlásila jsem se do proměn v různých časopisech 
a teď to vyšlo, takže jsem nadšená. Předem žádné obavy nemám, nebudu se bránit, ničemu, co mi navrhnete," řekla na začátku dne.

Chmel musel rychle cestovat do Budvaru, ale pivo bude ležet 200 dnů

České Budějovice, Žatec - Jen jednou ročně putují do českobudějovického pivovaru ještě čerstvé hlávky sklizené na chmelnici na Žatecku. Surovinu musí v Budvaru tentýž den zpracovat. Uvaří z ní speciální šestnáctistupňové pivo Bud B:Strong, které se bude čepovat pouze ve vybraných restauracích.

OBRAZEM: Zoo Ohrada získala vzácného medvěda z Ruska

Hluboká nad Vltavou – Nikde jinde v Evropě ho neuvidíte. Brzy se ale bude procházet ve výběhu v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Ve středu sem až z ruského Jekatěrinburgu přicestoval medvěd plavý – nejmenší a velmi vzácný poddruh medvěda hnědého.

Zámek Hluboká v pohádce Tři bratři leží na hoře Říp

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka využil rozmanitosti jihočeské krajiny. Na plátně se objevuje hlubocký zámek, Hoslovický mlýn, Borkovická blata i louky v okolí pošumavských Čestic.

OBRAZEM: Alena Pleváková doporučuje Proměnu dalším čtenářkám

České Budějovice - Hlavně ze zvědavosti se do Proměny s Plus Deníkem přihlásila Alena Pleváková z Nové Vsi u Českých Budějovic. Chtěla se podle svých slov setkat s odborníky, kteří by jí poradili, jak se upravit, aby zvýraznila své přednosti a také se líbila sama sobě.

Do Senátu chce Krejča, Mánek, Štěch i Jahelka

Jižní Čechy – Někteří Jihočeši budou na podzim kromě nových představitelů měst a obcí vybírat i senátory. Mandáty končí v obvodě Strakonice 
a Pelhřimov, kam spadá část okresu Jindřichův Hradec.

OBRAZEM: Klára Skálová a její Proměna s Plus Deníkem

České Budějovice - Jako malou odměnu si Proměnu s Plus Deníkem darovala šestadvacetiletá Klára Skálová z Hluboké nad Vltavou. „Letos  jsem absolvovala na Jihočeské univerzitě 
v Českých Budějovicích. Něco starého pro mě skončilo, něco nového naopak začalo, 
a tak jsem chtěla toto své duševní rozpoložení nějak podtrhnout," vysvětlila.

Monika Brýdová věnovala pro veletrh kabelku vlastní výroby

České Budějovice – Originální výrobek, jaký jinde neseženete, věnovala na charitativní Kabelkový veletrh Deníku Monika Brýdová, známá například z televizního pořadu Rady ptáka Loskutáka. Tašku ušila sama z částí papírového katalogu. Zabralo jí to zhruba dvacet hodin čistého času.

Kterak debutant Jiří Mádl vzdal ve filmu hold Budějcům

Českobudějovicko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Od 
10. dubna běží v českých kinech úctyhodný režijní debut českobudějovického rodáka Jiřího Mádla Pojedeme 
k moři. Ač Deník o snímku obsáhle psal, v seriálu Jihočeské filmování nemůže chybět.  „Žijeme v krásném historickém městě, v Českých Budějovicích," tak totiž  zní úvodní slova filmu.

Simona Tancerová: Bylinky si pěstuji na zahradě v Krumlově

Český Krumlov - Dlouholetý zájem o sport 
a cesta do Austrálie předurčily životní dráhu Simony Tancerové. Rodačka z Českých Budějovic, která dnes žije v Krumlově, se věnuje masážím a baňkování, vede lekce jógy a v poslední době poznává zázračné účinky bylinek. Natáčí o nich dokonce pořad, jenž se vysílá v neděli večer na prvním programu České televize.

Duo Jamaha tvoří otec a syn. Hudba je spojuje

Dubné - Původně je vůbec nenapadlo, že by mohli hrát společně. Nakonec se ale otec Alfonz Kotvan a syn Marián Kotvan spojili a vzniklo duo Jamaha. To nyní patří k nejoblíbenějším interpretům TV Šlágr a nechybí na žádné velké akci.

Kostelní ulici nastříkali filmaři umělým sněhem

Jistebnice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ V Jistebnici na Táborsku vznikl před devětadvaceti lety televizní snímek Čekání na stříbrné zvonky. Ten se odehrává ze druhé světové války, hlavní role ztvárnily dvě dětské herečky. Filmaři využili jako komparz žáky místní základní školy.

Radek Bakalář: Létající hůlky? Ještě je vylepším

České Budějovice - První kouzla se naučil v osmi letech a některá z nich používá dodnes. Kouzelník z Českých Budějovic Radek Bakalář bude průvodcem v magickém seriálu Junior Deníku. „Základy kouzel může zvládnout kdokoli, ale pak už je na něm, jestli v tom najde zalíbení," říká.

Jackie Chan a Owen Wilson jeli na ples na hlubocký zámek

Hluboká nad Vltavou - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Na známé jihočeské památce se před třinácti lety natáčel americko-britský akční velkofilm Rytíři ze Šanghaje. Filmaři se tu celkem zdrželi dva týdny, využili i místní komparzisty.

V Třeboni kreslí výtvarník Tomáš Paul mimo jiné hydrobestiář

Třeboň – Na stěně nespočet obrazů, kresby ze Živočichopisu, výjevy z Erotikonu, vlastnoručně vyrobený nábytek, všude štětce, tužky a barvy. V malém bytě naproti třeboňskému kostelu je hned jasné, že tu žije a tvoří umělec. Útočiště zde našel Tomáš Paul, výtvarník a scénograf, který 
v minulosti působil také v Jihočeském divadle.

Skokanem v jižních Čechách je Jan Zahradník

České Budějovice – Učitel matematiky, bývalý hejtman a dlouholetý zastupitel Českých Budějovic byl až na jedenáctém místě jihočeské kandidátky ODS. Preferenční hlasy ho však vynesly na první místo a získal jediný mandát strany v kraji. Vyřadil tak ze hry úřadujícího předsedu Martina Kubu.

Juraj Thoma kandidovat nebude, Michal Doktor je lídrem

Jižní Čechy - Přinášíme aktuální informace o kandidátkách pro nadcházející předčasné volby do Poslanecké sněmovny

Kvůli filmu se v rybníčku na návsi musela zrcadlit tráva

Holašovice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Filmová adaptace opery Prodaná nevěsta vznikla v Holašovicích, obci proslavené barokními štíty domů. Místní vzpomínají na natáčení s láskou i po desítkách let. Někteří se účastnili jako komparsisté nebo poskytli svou nemovitost coby kulisu a pustili si štáb doslova až do světnice.

Když se zpívalo, běhala jsem pod stolem, říká dcera Pavlíny Jíšové

České Budějovice - Českobudějovická folková zpěvačka předala muzikantskou tradici další generaci. Nyní se svou dcerou Adélou Jonášovou dokonce hraje v jedné kapele. Obě zpívají i skládají vlastní autorské písně, pro radu však jedna k druhé nechodí

OBRAZEM: Alšovka přivezla první práce Warhola, Marilyn i Jaggera

České Budějovice - Zhruba 130 prací Andyho Warhola, jejichž pojistná hodnota je několik desítek milionů, přivezli 21. března z Prahy zástupci Alšovy jihočeské galerie. Ta ikoně pop artu uspořádá velkou výstavu, jež začne v červenci na Hluboké.

Jiřina Jirásková dostane na poslední cestu žluté růže

Vlachovo Březí - Tradiční pohřeb vesnického typu bude v sobotu v jihočeských Malenicích mít herečka Jiřina Jirásková. Obcí projde smuteční průvod, uskuteční se mše 
a závěrečná cesta na hřbitov.

Protest podporuji, ale politiku do školy netahám

České Budějovic - Rozhovor s rektorem Jihočeské univerzity o tom, co se mu za rok od zvolení podařilo změnit, proč bylo třeba nové logo i o volném čase

AKTUALIZOVÁNO

Roithová z Třeboně vzkázala podporu Schwarzenbergovi

České Budějovice - /ON-LINE/ Na jihu Čech měla svůj štáb kandidátka, která žije ve Dvorech nad Lužnicí. Na závěr prvního kola řekla, že by lidé měli volit Schwarzenberga, abychom se za prezidenta nemuseli stydět.

Amnestie: Propuštěný vězeň napadl bývalou ženu a syna

Jižní Čechy - Pár dnů po amnestii už policisté zadrželi několik lidí, kterým slušné chování dlouho nevydrželo. Menší incidenty se odehrály i na jihu Čech.

AKTUALIZOVÁNO

Studenti v Třeboni hodinu stávkovali

Třeboň, Jižní Čechy –  Běžný ruch na jihočeských školách ve čtvrtek ráno narušila stávka. Třeboňští gymnazisté si v aule připomenuli historii národa proč se celá stávková akce koná.

Ve čtvrtek budeme stávkovat, oznámili studenti na demonstraci

České Budějovice - Na českobudějovickém náměstí se v sobotu odpoledne sešli lidé, kteří protestují proti jmenování Vítězslavy Baborové z KSČM do funkce krajské radní pro školství a kulturu. Podpořila je i řada osobností, na pódiu vystoupil Jan Rejžek nebo Olga Sommerová. Jejich aktivita tím navíc nekončí, chystají stávku

Hejtman nabídl studentům, aby pomohli školství řídit. Protest podpořili herci

České Budějovice - Ani na středeční schůzce ale Jiří Zimola nepřistoupil na jejich požadavky a odmítl odvolat radní pro školství akulturu Vítězslavu Baborovou. V sobotu se proto uskuteční plánovaná demonstrace na budějovickém náměstí. Začne v 15 hodin

Studenti dávají Jiřímu Zimolovi ultimátum

Jižní Čechy - Pokud hejtman do čtvrtečního večera nezmění názor na obsazení resortu školství a kultury zástupcem KSČM, chystají demonstraci. Ta se uskuteční v sobotu odpoledne na českobudějovickém náměst

Studenti proti KSČM: Chtějí stávkovat jako v roce 1989

Třeboň – Je to tu znovu. Třiadvacet let po sametové revoluci studenti opět vyhlašují stávkovou pohotovost a hrozí demonstrací. Hlasujte v anketě, zda je protest oprávněný.

Havel v Hradci naslouchá mistru Theodorikovi

Jindřichův Hradec - Národní muzeum fotografie připravuje novou stálou expozici. Již je hotová první část, která se věnuje portrétům, zaplní se ještě čtyři sály

Třistakilovým andělům vrátí v ateliéru křídla

Český Krumlov - Lukáš Hosnedl a Jan Korecký restaurují dvě velké pískovcové sochy z konce 17. století. Práce jim potrvá asi čtvrt roku

Na webu mohou lidé najít portréty svých předků

Český Krumlov - Českokrumlovské Muzeum Fotoateliér Seidel dokončilo digitalizaci archivu. Zpřístupnilo tak 140 tisíc snímků, které vznikaly už od roku 1884

Potřebuje špunty do uší, ale vše má na dosah

České Budějovice - TÉMA: Deník porovnal možnosti ubytování studentů v Českých Budějovicích. Podnájem nabízí větší soukromí, z koleje je blízko do menzy i knihovny

Jihočeši se už dohodli s KDU-ČSL a TOP09

Jižní Čechy - Tři strany, které dohromady získaly 16 mandátů, budou nadále vyjednávat společně. Nyní chtějí oslovit Zimolovu ČSSD

Univerzita odmítla více než 400 žádostí o kolej

České Budějovice - Tento týden začal nový semestr na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Řada mladých lidí tak musí řešit otázku ubytování. Je výhodnější kolej nebo privát?

Autor Mládí v hajzlu: Stačí mi být vtipný v tisíci slovech denně

České Budějovice - /ROZHOVOR/ Americký spisovatel C. D. Payne se zastavil na jihu Čech s projektem Listování. Představil novou knihu Neviditelný

Primátor Thoma čelí obvinění ze zneužití pravomoci

České Budějovice - Policie stíhá primátora Českých Budějovic. Údajně bez vědomí rady města podepsal dodatek smlouvy na dodávku výpočetní techniky. Hrozí mu až desetileté vězení.

Vzácnou sošku zachraňoval skalpelem

Hluboká nad Vltavou - Do stálé expozice Alšovy jihočeské galerie se vrátila Pieta z Cipína u Slavkova. Dva roky na ní pracoval restaurátor

Myslivec našel u lesau Spolí mrtvého muže

Spolí – Hrůzný nález čekal 
v sobotu večer na myslivce
z obce Spolí na Třeboňsku. Při pravidelné obchůzce objevil na nedaleké louce mezi Štěpánovicemi a Třeboní tělo mladého muže.

AKTUALIZOVÁNO

Na louce u obce Spolí našli mrtvého muže

Spolí - Myslivec objevil při sobotní pochůzce tělo. V noci na místě pracovala policie, podrobnosti zatím nejsou známé.

Osud Cania může potkat každého z nás, říká José Cura

Český Krumlov - /ROZHOVOR/ Světoznámý tenorista se po roce vrátil do Českého Krumlova, aby zazpíval v opeře Komedianti před otáčivým hledištěm. Těšil se ale i na rafting

Sekání louky bylo moc náročné, tak založil les

Hlavňov - NA NÁVŠTĚVĚ U JANA MÍKY: Scenárista a spisovatel tráví spoustu času na chalupě v Hlavňově. Pracoval tu i na svých nejznámějších televizních seriálech

Mozart je zlomyslný, zní ze zákulisí

Tábor - /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Režisér Jiří Menzel natáčí v Táboře film Sukničkáři. Zavede mezi operní pěvce, kteří nacvičují Dona Giovanniho

S operními pěvci se pracuje skvěle. Ani jeden se neopil

Tábor - /ROZHOVOR/ Režisér Jiří Menzel natáčí v Táboře film Sukničkáři. Zápletka se točí kolem operního souboru, který nacvičuje Dona Giovanniho

Spal jsem ve spacáku na úřadě

České Budějovice - Bývalý hejtman Jan Zahradník vzpomíná na povodně, které přesně před deseti lety zdecimovaly jih Čech

Antonín Holý testoval své objevy i na jihu Čech

České Budějovice - Uznávaný chemik zemřel v pondělí ve věku 75 let. Za svého života měl velmi blízko také k Jihočeské univerzitě, v roce 2009 tu převzal čestný doktorát, spolupracoval s budějovickými biology při ověřování účinnosti svých látek a pomohl s přípravou přeshraničního oboru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT