Zvíře je stejně důležitá bytost jako člověk, a navíc stejně cítí

ANO: V minulosti bylo se zvířaty zacházeno bez citu, byla považována za jakési automaty, se kterými si můžeme dělat, co chceme. Moderní věda ukazuje, že prožívají emoce podobně jako lidé. Nedávná studie odhalila, že psi rozumí nejen jednoduchým povelům, ale i podstatným jménům. Je velmi pravděpodobné, že mají svou řeč, kterou neumíme rozluštit.
NE: Trýznění psů je odsouzeníhodné (i když musíme dodat, že kruté zacházení s hospodářskými zvířaty je do jisté míry legální). Znásilnění člověka však vždy musí být trestáno přísněji. Je to po vraždě nejtěžší zločin, který má pro oběť a její okolí doživotní následky. Při vší úctě ke psům, člověk je vyšší bytost.

Nahrává se anketa ...

Je to nesrovnatelné, záleží na intenzitě činu

ANO: Jde o zcela různé věci. Soud se nemůže řídit obecnými úvahami o tom, zda je člověk lepší než zvíře či naopak. Musí posuzovat konkrétní situaci. Podívejme se na takové znásilnění mezi mužem a ženou v manželství. Kde je hranice? Není horší nechat umírat desítky psů v nesnesitelných podmínkách?
NE: Pokud nevěříme v nějakou vyšší spravedlnost, musí ta lidská nastavit nějaká měřítka a zákony. Musíme být schopni jednoznačně říci, zda je větším zločinem krádež, vražda, podvod, týrání psů, nebo třeba rychlá jízda po dálnici. Ve všech vyspělých zemích se prosadilo mínění, že násilí na člověku by mělo být trestáno ostřeji než cokoli jiného.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Nikdo přesně neví, co je znásilnění, týrání je prokazatelné

ANO: Soudní procesy ukazují, jak těžké je říci, co je znásilnění a co křivé nařčení. Vlna s názvem Me Too přinesla množství absurdních obvinění lidí pracujících v zábavním průmyslu. Mnohá se neprokázala. Soudce musí zjišťovat všechny okolnosti. Naopak když vidíme zvíře vlečené na řetěze autem, nemusíme zjišťovat nic.
NE: Soud samozřejmě rozhoduje konkrétní případ s konkrétními lidmi a případně i zvířaty. V současné době může potrestat týrání psa přísněji než znásilnění ženy, muže i dítěte. To je nesprávné. Znásilnění člověka by mělo být považováno vedle úkladné vraždy za nejtěžší zločin.

Nahrává se anketa ...

Člověk se může bránit a vzpamatovat, zvíře ne

ANO: Známe desítky výpovědí známých lidí a hvězd, které rodiče, adoptivní rodiče nebo jiní lidé sexuálně napadali. Přesto se oběti proslavily a žijí skvělé životy. I „normální“ lidé mají po ruce psychologickou pomoc, soudy se navíc snaží chránit jejich soukromí. Zvířete se nezastane nikdo. Nemá šanci se ozvat.
NE: Zvíře sice není věc, se kterou si můžeme dělat, co chceme, není to však člověk. Nemá práva, musí s ním být jenom slušně zacházeno. Neumíme se a nikdy se nebudeme schopni vcítit do duše psa. Podle všech dosud známých vědeckých výzkumů nám není roven. Násilí na člověku je vždy těžší zločin než násilí na zvířeti.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.