Podle policie v pracovních smlouvách garantoval sociální zabezpečení, stravování, denní mzdu ve výši 30 až 60 eur, vrácení poplatku za vyřízení brigády a polovinu z ceny jízdenky.

V červenci s jednou cestovní kanceláří vycestovalo jedenatřicet účastníků brigády, z nichž někteří byli podle policejního mluvčího Jaroslava Berana z Jindřichohradecka. Jaké pro ně ale bylo překvapení, když museli stanovat hned u pole s rajčaty, bez zajištění pitné vody, sprch, toalet a stravy. Namísto slibované mzdy zjistili, že dostanou 10 eur na den, takže účastníci brigády se vzhledem k nedodržení podmínek smlouvy na vlastní náklady vrátili zpět.
„Požádali jsme o celostátní pátrání po cizinci. Ten byl nakonec zadržený kolegy v Litoměřicích a převezený do Jindřichova Hradce. Muž byl obviněný z trestného činu podvodu a je podaný návrh na vzetí do vazby,“ uvedl Beran.
Připomenul, že na Jindřichohradecku to není první případ, kdy lidé naletěli nějakému zprostředkovateli práce. Naposledy to bylo na Suchdolsku, kde podvodník vybral zálohy, ale odjezd za prací se nekonal.

Podle včerejšího vyjádření ředitelky Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislavy Zemanové je nejlepší se v případě zájmu o práci ve státech Evropské unie obrátit přímo na úřad, a to na kontaktního pracovníka systému Eures na oddělení trhu práce.
„Zde dostane informace o nabídkách, které by měly být v rámci systému Evropské unie prověřené. Zároveň se dozví, jak má postupovat, co všechno bude potřebovat a podobně,“ doporučuje ředitelka úřadu práce.
Zároveň apeluje na to, aby byli lidé u nabídek v různých inzerátech velice opatrní a spíše se jim vyhýbali, čímž předejdou zklamání.