Škoda na svatostánku v Kardašově Řečici jde do desítek tisíc korun

Vandalský čin se odehrál na konci prázdnin a včera policisté zveřejnili zprávu o tom, že událost překvalifikovali kvůli výši škody z přestupku na trestný čin. Policie případ zatím šetří v rovině neznámého pachatele, který způsobil škodu za více než 32 000 korun.
V samotné Kardašově Řečici se však hovoří o tom, že se jednalo o dítko školou povinné, které se zřejmě nudilo a házelo kameny do okna.
„Na této farnosti jsem přes rok a ani za éry mého působení jinde jsem se s tím nesetkal. Pachatel je zřejmě člověk, který do kostela nechodí. Škoda je ale vysoká, tak snad si uvědomí, že to není žádná legrace a pevně věřím, že to příště už neudělá,“ řekl včera administrátor kardašovořečické farnosti Mariusz Klimczuk.

Drahá klukovina

Oprava totiž bude poměrně náročná a chvíli potrvá. Rozbitých je asi šest barevných skel. Nejdříve se musí podle faráře postavit lešení, což by se mohlo udělat již nyní o víkendu, pak se okna zajistí, sundají a vitrážisté je budou měnit.
Již v minulosti se stal kostel terčem nenechavců. To se ale jednalo o úplně jinou sortu pachatelů, a to zlodějů barevných kovů, neboť ti zde kradli měděné okapové svody, které s největší pravděpodobností skončily ve výkupně.
„Část krádeží se odehrála za mého předchůdce a druhá polovina potkala mě. Nakonec nám nezbylo, než měď vyměnit za plastové svody,“ dodal Klimczuk.
Zloději barevných kovů se ale nevyhýbají ani například hřbitovům, v samotné K. Řečici se údajně ztratily i části vodovodních kohoutů sloužících k zalévání, které byly z mosazi.
Své zkušenosti mají například i na hřbitově v J. Hradci, kde zloděj na městském hřbitově kradl měděné lucerny a vázy. Vytrhával je i z pomníků, rozšlapával je a nosil do sběrny.

Foto: Karel Sláma