Falešné bankovky zůstaly v tržbě

V obou případech byl podle policie scénář stejný. Neznámý pachatel zaplatil bankovkou v nominální hodnotě 500 korun a při odevzdáváni tržby se ukázalo, že je pětistovka podezřelá. Pokaždé se jednalo o rok vydání 1997.
Policie zmíněné bankovky zajistila. „Pak se odesílají na expertizu, kde se posuzuje, o jak zdařilý padělek jde. Bohužel, jakmile kdokoli bankovku, která se mu moc nezdá, převezme, v případě falzifikátu o peníze přijde. Proto je dobré věnovat pozornost alespoň základním rozlišovacím znakům, protože většinou se do oběhu dostávají jednoduché padělky,“ radí mluvčí jindřichohradeckého okresního policejního ředitelství Jaroslav Beran.
„Případy, kdy se objeví falešná bankovka v tržbě, mají společného jmenovatele v podobě selhání lidského faktoru. To ale platí i o zákaznících, neboť třeba prodavačka může vrátit nevědomky, ale i vědomě zase falzifikát někomu jinému. Takže je dobré se soustředit na ochranný pásek, vodoznak, ale velice často je na omak i úplně jiný papír,“ pokračuje Beran.
Jednoduchou radou, jak se vyhnout padělku a nepříjemnostem, je zajít do nějakého peněžního ústavu, kde mají řadu plakátů o ochranných prvcích jednotlivých bankovek, vyžádat si informační leták a podobně. A hlavně si dávat pozor a při jakémkoli podezření bankovku odmítnout přijmout.