U Strmilova zemřel mladistvý řidič, který nezvládl rychlost

„Stalo se celkem třináct dopravních nehod, dvě zranění byla smrtelná a čtyři lehká. V jednom případě sehrál roli alkohol,“ uvedl včera suchá statistická čísla pracovník okresního policejního ředitelství Václav Korbel.
V sobotu asi jednu hodinu po půlnoci nezvládl u Strmilova řidič bez příslušného řidičského oprávnění rychlost Škody Rapid, se kterou jel ve směru od Bořetína. Po projetí zatáčky auto najelo na levou nezpevněnou krajnici, kde dostalo smyk a následně na pravé straně bočně narazilo do stromu.
Ve vraku mladý muž zahynul. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mladistvého řidiče, policie více informací zveřejňovat nebude.
Pro smrt si ještě téhož dne odpoledne dojel s traktorem také jedenašedesátiletý muž z Deštné. Jak Deník již včera informoval, traktor čelně narazil do stromu a pak se převrátil na řidiče.
Policisté se s mladistvými za volantem občas setkávají. Svědčí o tom i nedávný případ z Táborska, kde si výlet autem udělali dva nezletilí a při nehodě zahynuli. Na mladistvé se vztahují, stejně jako na dospělé, jak trestní, tak i přestupkový zákon. Pro osoby mladší osmnácti let jsou však omezené sankce.
„Řízením bez příslušného řidičského oprávnění se dopouští trestného činu. Musí však být odpovídající intenzity. Záleží na vzdálenosti, kterou ujede, zda jede po nějaké frekventované cestě a podobně. Pokud takové intenzity a nebezpečnosti nedosáhne, jako například, když si pojede s tátou někde po polní cestě od chaty k hlavní, tak se může jednat o přestupek, který je postoupen ke správnímu řízení, říká vedoucí oddělení evidence řidičů Městského úřadu v J. Hradci Milan Kubát.
Pokračoval v tom smyslu, že pokuta za jízdu bez řidičáku je poloviční, nejvíce však do 2000 korun a zákaz činnost.
„Pokud se ale takový člověk připravuje na své budoucí povolání, jehož součástí je i výcvik řidičů, pak mu nelze zákaz uložit a znemožnit tak vzdělání,“ říká Kubát.
Pochopitelně každý hříšník má založenou kartu řidiče, kam se všechny jeho prohřešky zaevidovávají.