Ta podle odborníků může člověku zachránit život. „Největším rizikem při nehodách cyklistů je úraz hlavy, který může být i smrtelný. A přilba může hlavu někdy zachránit úplně a někdy značně zmírnit následky pádu či nárazu,“ upozorňuje primář jindřichohradecké záchranky Miroslav Vlasák. Je zastáncem toho, aby lidé na kolo vždy usedali s přilbou, a to i dospělí, kterým to žádný zákon nenakazuje.
„Není dobře si říkat, jedu jen kousek, může se stát všechno včetně defektu kola a u cyklistů je zranění hlavy asi nejčastěji a také nejvážnější,“ dodává Vlasák.
Samozřejmostí by měla být i přilba certifikovaná, což by ve všech obchodech zaměřujících se na sport a cyklistiku mělo být samozřejmostí.
Po každém takovém karambolu či nehodě by se měla přilba vyměnit. „Dobrá helma se většinou při velkém pádu nebo nárazu třeba do stromu rozlomí a dál je nepoužitelná,“ vysvětluje majitel jindřichohradecké cykloprodejny Jan Hájek.
Podle jeho slov většinou cena přilby je i úměrná bezpečnosti, kterou cyklistovi poskytuje. Zároveň i potvrzuje slova primáře záchranky, že přilba může zachránit život a nebo alespoň zmírnit úraz hlavy.