Řada obětí o svém trápení nikomu ze studu a strachu z ostudy ani neřekne

Mnohým tyranům násilí prochází beztrestně, neboť ženy nedají souhlas k jejich stíhání.

Poslední dva případy se odehrály na začátku týdne, a to v Dačicích, kde má zákaz vstupu domů násilně se chovající manžel, a v Jarošově nad Nežárkou, kde syn terorizoval svoji matku.
„V Dačicích už je to druhý případ. Jednou jsme vykázání z domu použili v Suchdole nad Lužnicí a tři případy se staly ve Slavonicích, přičemž dvakrát se to týkalo stejného člověka,“ uvedl včera pracovník okresního policejního ředitelství Václav Korbel.
Institut vykázání násilníka na deset dní z domu platí od začátku roku. Dosud musely spíše utíkat oběti tyranů. Pachatel se po dobu deseti dní nesmí domů vrátit, ani kdyby mu blízká osoba odpustila. Důvodem pro vykázání je opakovaný prohřešek.
„Bohužel, pořád je hodně domácího násilí skryto za dveřmi. Lidé se o tom bojí hovořit i z obav z ostudy. V řadě případů oběť nakonec nedá souhlas k trestnímu stíhání svého blízkého, takže se násilníkovi ani nic nestane,“ dodává Korbel.
Ačkoli možnost vykázání z bytu je velice účinným nástrojem, jak oběť chránit, neboť poškozený může požádat o prodloužení odluky až na jeden rok, jsou i výjimky.
Všichni jistě mají ještě na paměti nedávný případ z Brněnska, kde cizinec porušil zákaz vstupu, vrátil se domů a za maření výkonu úředního rozhodnutí putoval na dva dny do cely. Hned po propuštění družku ubodal k smrti.