Castel del Monte. Významná středověká pevnost a hrad, který se do povědomí řady Čechů dostal v posledních týdnech díky seriálu Smysl pro tumor. Co je na ní vlastně tak zajímavého?

Kde se hrad nachází

Castel del Monte se nachází v obci Andria poblíž italského Bari v jižní Itálii. Tyčí se na skalnatém dominantním kopci s výhledem na Jaderské moře. Jedinečný kus středověké architektury byl dokončen v roce 1240.

Jak vypadá Castel del Monte z výšky:

Zdroj: Youtube

„Poloha hradu, jeho dokonalý osmiúhelníkový tvar, stejně jako matematická a astronomická přesnost, jeho uspořádání, to vše odráží široké vzdělání a kulturní vize jeho zakladatele císaře Fridricha II.,“ uvedl web UNESCO. Právě pod jeho ochranou je Castel del Monte spravován.

Palais Garnier patří mezi ohromující architektonické skvosty
Tady řádil Fantom opery: Palais de Garnier v Paříži oslňuje i svou nabubřelostí

Jak je to daleko z Česka? Z ČR se podle místa startu jedná o trasu dlouhou přes 1300 kilometrů. Bez přestávky cesta trvá 13 – 15 hodin.

Kdo byl Fridrich II. Štaufský

Fridrich II. Štaufský byl římský císař, král sicilský a titulární král jeruzalémský. „Podporoval rozvoj umění a věd, založil v Neapoli univerzitu, jež měla vzdělávat nové státní úředníky. Jde o první státní univerzitu, jež nebyla podřízena církvi,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Nešlo tak o žádného nesebevědomého vládce. Alespoň podle Wikipedie se považoval být na zemi tím, čím je Bůh na nebesích.

Romantické prostředí u hradu Castel del Monte:

Až příliš dokonalá stavba

Castel del Monte je zajímavý hned z několika důvodů. Jde o …

  • Jeho tvar. Má osmiúhelníkový design s 8 rovnoměrně rozmístěnými symetrickými věžemi a oddělenými zdmi stejné výšky a délky.
  • Že si jej císař moc neužil. Stavba byla zahájena v roce 1240 a dokončena v roce 1250. Ve stejném roce Fridrich II. Štaufský zemřel.
  • Nemá padací most. Přestože byl vybudován jako vojenská citadela, poměrně překvapivě nemá obranný prvek, jako byl padací most.
  • Pestré využití. V minulosti sloužil jako vězení i divadlo.
  • Věčný tahák vzdělanců. Dodnes přitahuje nespočet turistů a učenců, kteří jsou stále přitahováni paradoxem jeho historie, krásy a mystiky.
Korálový hrad je architektonicky výjimečným místem.
Udivuje jako Stonehenge. Ohromující korálový hrad je stavitelskou záhadou

Vstupné sem je 9 eur pro dospělého, jak uvádí oficiální web památky.

Příběhy seriálových postav i skutečných lidí, kterými byly jejich osudy isnpirovány, si můžete přečíst v reportážích v sekci související články pod tímto textem.

Role hradu ve Smyslu pro tumor

Castel del Monte sehrál jednu z rolí v populárním seriálu Smysl pro tumor. Jedna postav Antonín Vaněk ztvárněný Jiřím Bartoškou o tom hradu mimo jiné mluví jako o místě, v jehož okolí byla nalezena bakterie sloužící jako základ jednoho z léků proti rakovině.

„Když u toho stojíš, vidíš Jaderské moře lesknoucí se v dálce. Vánek vonící mořskou solí se mísí s typickou vůní olivovníku. Dříve anebo později se tam s Hankou (svou vnučkou – pozn. red.) vypravím. Slunce tam svítí tak, že zapomeneš na všechny starosti,“ vypráví seriálový hrdina Antonín hlavní postavě – taktéž onkologicky nemocnému Filipovi Kalinovi.


Nahrává se anketa ...

Filip pak tato slova Antonínovi připomene během náročné operace Antonínova mozku, při které byl Antonín jako pacient při vědomí.

Antonín nakonec v seriálu Smysl pro tumor zemřel. Nedlouho poté vzal Filip Kalina svou filmovou přítelkyni a zároveň Antonínovu vnučku Hanku Vaňkovou právě k hradu Castel del Monte. Společně pak na tomto místě do krajiny v srdceryvné scéně vysypali z urny popel Antonína.