Na vrcholu Ještědu měly po vyhoření horského hotelu v roce 1963 původně vyrůst budovy dvě, jednou měl být hotel a druhou televizní vysílač. Vítězem architektonické soutěže se však stal Hubáčkův návrh na postavení budovy jedné, sloužící oběma účelům. Základní kámen byl položen 30. července 1966 a hotel byl slavnostně otevřen 21. října 1973. Krátce po svém dokončení zažila stavba dramatické chvíle. Silné proudění vzduchu způsobovalo nebezpečné kmitání horní části konstrukce. Problém vyřešilo umístění dodatečného, 600 kilogramů těžkého závaží v ose stavby a instalace tlumičů kmitů. Ještěd se stal novou atrakcí a oblíbeným místem výletů.

Po revoluci v roce 1989 se Ještěd stal předmětem privatizace a přešel do soukromých rukou. V té době také došlo k obměně vnitřního vybavení Ještědu a původní mobiliář, vyrobený v 70. letech na míru pro Ještěd, se levně rozprodával nebo likvidoval.

Vodní nádrž Šance v údolí Beskyd, 22. května 2022, Staré Hamry
OBRAZEM: Český Yellowstone? Opomíjený kout Beskyd nabízí kouzelné výhledy

Firma vlastnící Ještěd se dostala do problémů, byl na ni uvalen konkurz a restaurace i hotel byly uzavřeny. V září 1996 na Ještědu začala působit společnost Ještěd spol. s r.o., která hotel i restauraci provozuje v nájmu dodnes. Na vyřešení vlastnických vztahů si však unikátní stavba musela ještě čtyři roky počkat. V roce 2000 objekt koupily České radiokomunikace a zahájily jeho nutnou údržbu.

Vrátit Ještědu jeho dřívější lesk a přitom zachovat jeho původní tvář se rozhodlo občanské sdružení Ještěd 73, které vzniklo v létě 2012. To nechalo z peněz veřejnosti a sponzorů vyrobit repliky původního nábytku dle technických výkresů arch. Otakara Binara a pokračovalo obnovou dalších částí interiérů.

Vizualizace obnovy Ještědu:

V létě 2015 vstoupili do spolku Ještěd 73 jako členové Liberecký kraj, České Radiokomunikace a Hotel Ještěd. Všichni vkládají díl peněz, ze kterých se platí studie potřebné pro zpracování projektové dokumentace na celkovou rekonstrukci unikátní stavby.

Na Ještědu se pravidelně pořádá celá řada sportovních, kulturních i recesistických akcí. Namátkou připomeňme alespoň populární závod ve vynášení sudů piva (50 nebo 30 litrů) na vrchol Ještědu, zimní akci otužilců Ještěd v Trenkách, výtvarné dílny, koncerty, jízdu veteránů na vrcholek hory nebo závod Ještěd skyrace, který se v letošním roce stal mistrovstvím České republiky ve skyrunningu. Status mistrovství si zasloužil díky parametrům tratě 21 km a 1400 nastoupaných metrů.

Lanovka na Ještěd

Stavba ještědské lanové dráhy byla zahájena 15. června 1932. Dvoukabinová lanovka z libereckého Horního Hanychova na Ještěd byla vybudována na náklady tehdejších Československých státních drah chrudimskou firmou František Wiesner. Poprvé se rozjela 27. června 1933. Zahrála si také ve filmu z roku 1959 s názvem Ošklivá slečna, ve kterém hlavní role ztvárnili Dana Medřická a Karel Höger.

Atrakce Jeseníků: výlet divokou přírodou v údolí Bílé Opavy kolem vodopádů, kaskád a vyvrácených stromů. 21.5.2022.
OBRAZEM: Jeseníky lákají na kaňon s vodopády. Návštěva ale vyžaduje kondici

Řadila se k lanovkám světové úrovně. Její cesta skončila 31. října 2021, kdy došlo k tragédii. Po přetržení tažného lana se zřítila jedna ze dvou kabin a zemřel přitom šestatřicetiletý průvodčí, který byl v tu dobu v kabině sám. Cestující v druhé kabině, u které zafungovala záchranná brzda, byli bez zranění evakuováni.

Lanovku na Ještěd nelze podle vyjádření Českých drah jen opravit, protože to současné technické normy nedovolují. Rekonstrukce bude mnohem náročnější a do provozu se lanová dráha nevrátí dříve než za tři roky.

Víte, že…

- Před stavbou vysílače zdobil Ještěd velký kříž. Kříže na Ještědu mají dlouhou historii a jejich výskyt se dokládá od roku 1737. Úplně první kříž byl z kamene a vydržel do roku svého povalení – 1812. Od roku 1834 tradice pokračovala, ale střídaly se tu už jenom dřevěné kříže.

- Ministerstvo kultury ČR zapsalo Ještěd mezi nemovité kulturní památky 26. března 1998 a v roce 2000 zvolila odborná i laická veřejnost Ještěd Stavbou století v české architektuře. Od 1. ledna 2006 je vládním unesením Ještěd prohlášen za národní kulturní památku České republiky.

- V roce 2010 v rámci třídenních Oslav Ještědu odhalil Jaroslav Róna sochu svého Dítěte z Marsu.

- Oslavy Ještědu zpestřila v roce 2012 Petra Kurowski, autorka z německých Drážďan, známá svým vztahem k slavné dominantě Liberce, k Ještědu, výstavou komiksových příběhů o tomto kopci. V Legendě o Ještědu vysvětlila po svém, jak vznikl slavný Hubáčkův tvar rotačního hyperboloidu. Bohové se domluvili a ulili obrovskou kapku, možná slzu, a tu poslali na zem.

- Cestopisný dokumentární cyklus České televize Technické památky českých zemí mapuje unikátní tuzemské industriální a technické památky. Herec Tomáš Hanák, který se sám o technické památky zajímá, v Libereckém kraji navštívil mimo jiné také Ještěd.

zdroj: Deník a www.jested.cz