Určitě jste zaznamenali nově otevřenou pobočku Hospicové péče svatého Kleofáše v Husově ulici v Jindřichově Hradci. Přiznám se, že jsem do září netušila, že tato služba vůbec funguje na Jindřichohradecku. Bohužel se s ní člověk setkává, až když se stane v rodině neštěstí v podobě nevyléčitelné nemoci.

Díky úžasné paní doktorce MUDr. Zýkové, která má tak krásný přístup jak k pacientovi, tak i ke členům rodiny, jsem se o této péči dozvěděla a o tuto službu požádala. Již při první schůzce s paní Mgr. Řeřichovou jsem byla mile překvapena vstřícným přístupem a podrobně seznámena, o jaké služby se jedná, co všechno obsahují.

Hned při první návštěvě sestřiček Lucky a Katky jsme byli mile překvapeni, s jakou ochotou, přístupem nejen k manželovi, ale i k nám, zbývající rodině, se tyto sestřičky chovaly.

Po celou dobu nemoci manžela byly tyto zlaté „křišťálové“ lidičky plně k dispozici ve dne v noci a vždy s vřelou ochotou pomáhaly u nás doma. Jejich vlídná pomoc a hlavně slova nám pomáhaly v těžké životní situaci. Jejich spolupráce s paní doktorkou byla dokonalá.

Je to taková pojízdná nemocnice, kdy pacient nemusí jeho poslední chvíle trávit v nemocnici, ale doma v jeho soukromí, kde je mu nejlépe. Žádný sebelepší pobyt na nemocničním lůžku nenahradí pobyt doma v kruhu rodinném.

Je smutné, že se tématu nevyléčitelná nemoc, posléze smrt, málo mluví a tím pádem málo počítá i s vybavením a fungováním této hospicové péče. Proto bych prosila o větší spolupráci města versus hospicová péče. Člověk si neumí vůbec představit, kolik pomůcek je zapotřebí, aby tento „servis“ pro pacienty mohl být uskutečněn.

Tento dopis píši od srdce a jsem ráda a šťastná, že tato služba je tady pro nás všechny. Nikdy nikdo neví, kdy jí bude zapotřebí. V dnešní době je opravdu vzácné potkat takové lidi, kteří svou pečlivostí, odborností a hlavně lidským přístupem pomůžou zajistit důstojný konec života.

Na závěr chci vyjádřit obdiv a vděčnost a poděkovat za laskavost a pochopení těchto „krásných lidiček“.

S vřelým poděkováním Věra Dušáková z Buku