Na otázky odpovídal violoncellista Vít Petrášek.

Název projektu Ellaboration odkazuje k fantastické umělkyni Elle Fitzgerald. Proč jste se ale rozhodli právě pro zpracování materiálu s ní spjatého?

Od samého počátku existence našeho kvarteta inklinujeme přirozeně k jazzu. Když tedy přišla Dasha s nápadem věnovat náš nový projekt Elle, nebylo o čem rozmýšlet. Navíc autor většiny aranží, kolega Alexey Aslamas, se už dříve nechal slyšet, že by chtěl hrát na housle jazz tak, jak Ella Fitzgerald zpívala.

Dostane se Ellaboration také na desku?

Ano, deska je hotová a momentálně dolaďujeme její vydání u společnosti Supraphon. Chci se vyhnout samochvále, ale musím říct, že se opravdu povedla. (smích)

Epoque Quartet se pohybuje na scéně přes dvacet let, na kontě má množství pozoruhodných spoluprací, ať už s českými nebo zahraničními umělci doslova všech žánrů. Jakým způsobem spolupráce probíhají, kdo koho oslovuje nejdříve? A existuje spolupráce, která vás překvapila, zaskočila, dodnes na ni vzpomínáte?

Setkávání s hudebníky z nejrůznějších žánrových oblastí je skutečně velmi zajímavou a častou součástí naší práce. Takovým kompilátem byl vlastně náš dvacetiletý narozeninový koncert v pražské Lucerně. Tam se sešel v jeden večer na pódiu opravdu velmi pestrý vzorek osobností, které krom vlastní obdivuhodné kariéry, mají navíc tu odvahu spolupracovat se smyčcovým kvartetem. Právě to, že se všichni tito umělci rozhodli svůj volný čas věnovat naším narozeninám, nás mile překvapilo a potěšilo.

Jak vznikla spolupráce s Dashou?

Máme tu čest být součástí hudební „rodiny“ kapelníka Martina Kumžáka. Právě u něj jsme se s Dašenkou před patnácti lety začali potkávat a uvědomili si její neskutečný potenciál. Když jsme pak vymýšleli projekt se zpěvem, byla Dasha naší první volbou. A k naší velké radosti po několikaletém „namlouvání“ naši výzvu přijala.

Pokud byste mohli doporučit, na jaký koncert z letošního programu Třeboňských nocturen byste se vydali či ho doporučili, a proč?

Celý program vypadá skvěle a v atmosféře letní Třeboně bude pro návštěvníky s otevřenou myslí a srdcem radost vyrazit na jakýkoliv z plánovaných koncertů. A v první řadě na ten náš (smích).

Anna Mašátová, Festival Třeboňská nocturna