Čtyřicet žáků 2. a 3. ročníku oboru módní návrhář se nedávno vrátilo z pětidenní cesty po Itálii, která patří k lídrům světové módy, kde navštívili Benátky, Florencii a Veronu. V těchto městech procházeli také ulicemi, kde sídlí přední světové módní značky, takže spatřili i špičkovou módu, která je může inspirovat při vlastních návrzích.

„Původkyně, která s námi byla, nás při výkladu o stavebních slozích konkrétních budov seznamovala i s odíváním typickým pro danou dobu,“ uvedla učitelka Klára Lepešková, která studenty na exkurzi doprovázela.

O něco dříve absolvovalo odbornou exkurzi do Švýcarska 43 studentů 2 a 3 ročníku oboru Cestovní ruch.

Hned druhý den navštívili sýrárnu Affoltern im Emmental známou výrobou kvalitních švýcarských sýrů. Dalším cílem bylo hlavní město Bern rozkládající se na ostrohu řeky Aare. Švýcarsko nabízí i úchvatná jezera, a třeboňští studenti navštívili hned dvě – Thunersee, které poznali z paluby vyhlídkové lodě a Oeschinensee, za kterým vyjeli lanovkou.

Třetí den bylo na programu známé středisko zimních sportů - francouzský Chamonix s výstupem na vyhlídku, odkud se naskytá úchvatný pohled na jeden z největších ledovců v oblasti masívu Mont Blanc – ledovec Bossons. Z jezera se vypínající štíty Alp, subtropické rostliny či vinice i příjemně teplé klima čekaly účastníky exkurze při procházce po promenádě v Montreux u Ženevského jezera. Poslední den se šlo soutěskou Aareschlucht. Žáci zde měli možnost sledovat práci profesionálního průvodce, což bylo přínosné pro ty, kteří uvažují o této profesi.

Pro třeboňské studenty se však nejednalo o pouhý výlet, ale o nabrání cenných zkušeností, které se jim v jejich oboru mohou v budoucnu hodit. Cílem exkurze bylo nejen rozšíření geografických vědomostí o Švýcarsku, poznávání zvyklostí a návyků obyvatel této překrásné země, ale i využití znalostí cizích jazyků.

Jan Ziegler