Tato celosvětová nesoutěžní akce se koná pravidelně každé čtyři roky v různých zemích už od roku 1953. Letošního ročníku se zúčastnilo 19 tisíc sportovců z 58 zemí celého světa. Všichni účastníci trénují téměř celý rok tak, aby reprezentovali svou zemi na olympijském stadionu nebo na podiích v různých halách a cvičebních místech v Amsterdamu.

550 cvičenců ze všech věkových kategorií, z nichž 17 cvičenek bylo z Jindřichova Hradce, reprezentovalo Českou republiku a Českou obec sokolskou v hromadné skladbě s názvem „Rocková symfonie“. Autoři smíšené skladby pro dorostenky, dorostence, ženy a muže vsadili na klasické náčiní, které využívali již naši předci krátce po vzniku Sokola – dřevěnou tyč. U žen se pustili do experimentu a ty tak cvičily s žonglovacími "ponožkami" SOCK POI. Jejich základní podoba připomíná klasické sokolské náčiní – kužele. Z celé skladby vyzařuje radost všech ze společného pohybu.

Amsterdam je nádherné město a naše cvičenky měly možnost prožít týden naplněný společným cvičením, poznáváním krás Holandska, setkáváním s dalšími účastníky z různých zemí i povzbuzováním dalších cvičenců české výpravy. Po celou dobu nás provázelo deštivé počasí a nárazový vítr, ale ani to nám nevadilo při cvičení a výpravách po krásách Amsterdamu a jeho okolí. Úzké uličky, grachty, mosty, malebné domy, květinový trh, větrné mlýny, moře i příroda – na to vše si budeme dlouho vzpomínat.

Ivana Lorencová, starostka TJ Sokol J. Hradec