Naše kůže zaujímá povrch o rozloze 1,8 m2 a tvoří přibližně 8 % naší celkové hmotnosti. Barvu jí dodává pigment melanin, který tvoří specializované buňky, zvané melanocyty. Platí zde pravidlo, že čím více v kůži melaninu máme, tím lépe jsme chráněni před UV zářením. Kromě toho má kůže také významnou bariérovou funkci, která brání vstupu mikroorganismů do těla. Kůže se podílí také na regulaci tělesné teploty a je zásobárnou tuků, bílkovin, cukrů a tělesné vody. Díky obrovskému množství nervových zakončení slouží také jako důležitý smyslový orgán. Mezi její nejcitlivější části patří rty a konečky prstů.
Tento pozoruhodný orgán však může i snadno onemocnět. Mezi nejrozšířenější onemocnění kůže se řadí akné či atopický ekzém. S tím se během života potýká spousta z nás. Onemocnět může také různými záněty, které se bohužel nevyhýbají ani tomuto orgánu. Kůži však může postihnout i závažnější onemocnění – rakovina. Ročně tato diagnóza postihne v České republice až 15 000 lidí. Příznaky se pak významně liší podle toho, zda jde o agresivní melanom či jiné nádorové onemocnění.
Melanom obvykle vypadá jako podivně se měnící pigmentové znaménko, které se najednou zvětšuje. Má také nepravidelnou hranici a mění svou barvu v čase. Zpozornět bychom měli, pokud je takové znaménko větší než 6 milimetrů. Ostatní zhoubné nádory kůže můžou působit na první pohled nenápadně a projeví se jako špatně se hojící vřed, který mokvá, svědí a může i krvácet nebo jako zarudlé ložisko s drsným povrchem. 

Naštěstí však existuje řada možností, jak svou kůži můžete chránit! Tyhle jsou ty nejdůležitější:

● Omezte pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou, v tuto dobu je totiž UV záření nejsilnější.

● Používejte ochranné prostředky. Mezi ně se řadí vhodný oděv, například dlouhé rukávy či pokrývka hlavy, ale i sluneční brýle!

● Při pobytu na slunci se pravidelně mažte ochranných krémem s SPF a vyhněte se solárím.

● V rámci prevence byste 1× za 2 roky měli navštívit svého praktického lékaře, který znaménka orientačně prohlédne a případně vám pak doporučí návštěvu u kožního lékaře.

● Kůži si kontrolujte i vy sami, za pomocí metody ABCDE. Zaměřte se na 5 následujících bodů:

 

1/ASYMMETRY (asymetrie) – Neškodné znaménko většinou bývá symetrické.

2/BORDER (hranice) – Obyčejné znaménko má jasné hranice.

3/COLOUR (barva) – Zbystřete, pokud je barva do modra, černa a nebo se mění se po celém znaménku.

4/DIAMETER (průměr) – Průměr znaménka by neměl být větší než 6 mm.

5/EVOLUTION (vývoj) – Pokud se vaše znaménko začne měnit, nechte ho zkontrolovat dermatologem.

Kateřina Svobodová, článek byl připraven společně s s neziskovou organizací Loono, která se prevencí rakoviny kůže zabývá